ایران در طی ۵۰ ساله گذشته گرایش های مختلف فکری بسیاری را پشت سر نهاده است . این اندیشه ها بستر تحولات بزرگی شده اند که هریک در جای خود قابل بررسی و ارزیابی گسترده است . بارزترین تحولات دهه چهل ناشی از افکار متفکرینی همانند  مهدی بازرگان بود  افکار او بشدت اسلامی و بازخورده تحصیل کرده های مدرنی بود که خواستگاه مذهبی خویش را در خطر می دیدند کمال این مرحله با ظهور علی شریعتی بود او ایده های اسلامی را انقلابی نمود و از ماجرای ( فاطمه و کربلا ) ابزاری ساخت برای براندازی رژیم پیشین ایران . در  ده شصت به خاطر جنگ و گرمای تحولات حاشیه ای آن ایده و تحولی در حوزه فکر و اندیشه نمو نکرد اما در دهه هفتاد بود که فرود اندیشه های شریعتی را با سخنان عبدالکریم سروش شنیدیم  این فرود و سراشیبی از آرمانهای انقلابی تا صوفی گری مولوی نشیب یافت . و اکنون شاهد موجی از انگیزه ها و آرمانهای ملی ایرانی هستیم که در سخن ارد بزرگ هویدا شده است .  اکنون صدهها هزار از جوانان ایران جملات و سخنان او را در تایید خرد و خصلت های ایرانی و ملی می ستایند و آن را به شکلهای گوناگون به نمایش می گذارند  .

هدف از ایجاد این مطلب خواهشی بود از همه شما بازدیدکنندگان محترم :
از شما می خواهیم در مورد نظریات و سخنان و بکلی اندیشه هر یک از این بزرگان ،  که جایگاه خاص خویش را دارد هر مطلبی صلاح میدانید مطرح کنید تا دیگر  هم میهنان از آن بهره بگیرند.
به پیوست این مطلب معرفی مختصری از هریک قرار می دهم امیدوارم پذیرا باشید :
 
 علی شریعتی

نویسنده، جامعه‌شناس


 

شریعتی یکی از متفکران شدیدا مسلمان بود و در عین حال، رویکردی نقادانه نسبت به برخی از باورهای اختلاف افکنانه در مذهب داشت . او به‌ طور خاص، تشیع صفوی را مظهر سنت مسخ شده می‌داند و آن را توام با اسارت ‌پذیری، خرافه ، تقلید و جبر گرایی معرفی می‌کرد . 
اما خود او با استفاده از قلم و گفتار آتشین ،  تحولات صدر اسلام همانند زندگی فاطمه و امام حسین و ابوذر  را تبدیل  به داستانهای حماسی نمود  تا توده ملت ایران برای براندازی نظام سابق تهیج گردند .   این عملکرد علی شریعتی بعدها توسط  بسیاری از شاگردان او مورد نکوهش قرار  گرفت . ناگفته نماند که استفاده آگاهانه از تجربیات مدرنیته در غرب ، مورد پذیرش شریعتی نیز قرار داشت.

۱,۱۴۰,۰۰۰ درباره علی شریعتی در جستجو گر گوگل یافته شد

 

ارد بزرگ

اندیشمند و متفکر

 


بی شک ارد بزرگ یکی از برجسته ترین اندیشمندان حال حاضر ایران است نگاهی سطحی به زندگی و آثارش ما را چنان شیفته خود می سازد که می توان با نوای صدایش رقصید و پیش رفت اندیشه های او وجوه مختلفی دارند که قوی ترین وجه آن توجه ویژه اش به اخلاقیات و پاک زیستی انسان است . توجه ویژه ارد به اخلاقیات باعث نمی شود رازهای زندگی مدرن امروز را در نظر نگیرد ، فرآیند و بازده اندیشه خردگرایانه او موجب پیراستن ناراستی هاست .
حوزه فلسفه اجتماعی اش ریشه در سنت ایران باستان دارد می توان او را میهن پرست ترین اندیشمند صد ساله اخیر ایران دانست جایی که می گوید :
ستایش گران میهن ، زنان و مردان آزاده اند . و یا : میهن پرستی ، همچون عشق فرزند است به مادر .
بجز ایران بسیاری در کشورهای فارسی زبان حوزه فرهنگی ایران از مریدان ارد محسوب می شوند . این مسئله به جوانان و محیط های دانشگاهی ختم نمی شود گاهی در بین سیاستمداران و افراد نام آشنای کشورهای آنها هم می توان کسانی را دید که به جهات مختلف به او دل بسته اند .

 

 

۴۲۲,۰۰۰ درباره ارد بزرگ در جستجو گر گوگل یافته شد

 

مهدی بازرگان

نخست وزیر دولت موقت بعد از انقلاب اسلامی


 

مهدی بازرگان از سیاستمداران و روشنفکران فعال دهه چهل بود  متن دفاعیات او در دادگاه نظامی آن زمان مورد استقبال بسیاری قرار گرفت هدف او پایه ریزی حاکمیتی دینی و جمهوری بود  . در فروردین سال ۱۳۵۶ با جمعی از یارانش جمعیت دفاع از آزادی و حقوق بشر را تأسیس کرد. در سالهای ۵۷-۱۳۵۶ از چهره های درخشان و طراز اول جنبش انقلابی مردم ایران بود و با اوجگیری مبارزات انقلابی امام خمینی (ره) پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به پاریس رفت و به عضویت شورای انقلاب در آمد و در ۱۶ بهمن ۱۳۵۷ مأمور تشکیل دولت موقت انقلاب شد. با حکم امام خمینی (ره) و پیشنهاد شورای انقلاب به نخست وزیری منصوب گردید و مسئولیت اجرایی کشور را در وضعیتی بسیار دشوار بر عهده گرفت و در آبان ۱۳۵۸ استعفا داد و در انتخابات نخستین دوره مجلس به نمایندگی از طرف مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

۲۵۲,۰۰۰ درباره مهدی بازرگان در جستجو گر گوگل یافته شد

 

 

مصطفی چمران

معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب دولت موقت

 


چمران انسان وارسته و آسمانی بود او نسبت به گروههای سیاسی لبنان شناخت عمیقی داشت و در نوشته هایش انزجار از گروههای چپ موج می زند؛ وی آزردگی خاطر خویش را از باران تهمتهائی که گروههای مختلف سیاسی به او می زدند کتمان نمی کند. از جمله اتهامات بی اساسی که به دکتر زده بودند، تسلیم نمودن اردوگاه بزرگ فلسطینی تل زعتر به کتائب ( فالانژها ) بوده است. چمران با رهبران فلسطینی و در رأس آنها، یاسرعرفات نیز تماس و همکاری نزدیک داشته است.

۱۹۱,۰۰۰ درباره مصطفی چمران در جستجو گر گوگل یافته شد

 

عبدالکریم سروش

روشنفکر دینی، نویسنده، شاعر و مترجم

 


عبدالکریم سروش در طی سالهای فعالیت فکری خود همواره کوشیده‌است تا با ارائه دادن تاویلی جدید از اسلام آن را برای انسان امروز قابل فهم کند. این تاویل به‌ویژه در مقابل تاویلهای رسمی حکومتی و بنیادگرایانه از اسلام قرار می گیرد.
وی با مطرح کردن تئوری «قبض و بسط تئوریک شریعت» پا را از تاویل بیرون نهاده و مدعی می‌شود دین فی حد ذاته از همین تفاوت تاویل‌ها تشکیل می‌شود و ما همواره با فهمی از دین مواجهیم نه با دین به عنوان شی فی نفسه.
موضوعات مورد علاقه دکتر سروش سیستم‌های فلسفی و فلسفه مقایسه‌ای هستند. او علاقه دارد در مباحث سیاسی روز هم شرکت کند ، و از این جهت او را  تئوریسین فکری جریان دوم خرداد  نیز می دانند .

۱۶۹,۰۰۰ درباره عبدالکریم سروش در جستجو گر گوگل یافته شد 

 

آدرس اصلی نظرخواهی :

http://5kharisma.bloghaa.com

 

 

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

 

آدرس اصلی نظرخواهی :

http://5kharisma.bloghaa.com

 

 

1. دکتر خسرو زاهدی  |  آذر ۲۴م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۱ ب.ظ

 

سخنم را با آخرین نوشته و پیغام قبلی بازدید کننده محترم شما خانم اکرم خیامی آغاز می کنم ایشان مرقوم نموده اند :

۱- آنهایی که بدنبال ایجاد حاکمیتی بر اساس اندیشه های سید قطب و اخوان المسلمین هستند راه شریعتی را می روند.
۲- آنانیکه بدنبال ایجاد حاکمیتی نظیر کوروش هخامنش و اشک های اشکانی هستند بدنبال اندیشه های ارد بزرگ می روند.
۳- آنهایی که بدنبال حاکمیتی نظیر رژیم پاکستان می باشند بدنبال افکار مهدی بازرگان هستند.
۴- آنانیکه بدنبال باند حزب برتر اسلامی همانند حزب الله لبنان و حزب بعث سوریه هستند راه چمران هستند .
۵- آنهایی که بدنبال جلسات سخنرانی و شنیدن پند و اندرز باشند هم رو به سوی عبدالکریم سروش دارند . در مورد آخر حکومتی را نمی شود با آن ساخت و یا دید آنچه هست می تواند در هر قالبی از حکومتها قرار گیرد .

- در مورد آرمان نهایی علی شریعتی هیچ چیز روشنی جز ایجاد حاکمیت مذهبی و شریعت اسلام دیده نمی شود آن زمان او تنها به فکر براندازی حاکمیت شاهنشاهی بود شاید اگر می ماند حکومتی شبیه عباس مدنی در الجزایر تشکیل می داد که البته سرانجام چنین حکومتی را نیز دیدیم و هنوز هم پس لرزه های آن را می بینیم . با گزینه اخوان المسلمین مصر هم موافق نیستم چون هنوز امتحان خویش را پس نداده اند.

- در مورد اینکه آنهایی که بدنبال حاکمیتی هخامنشی و اشکانی هستند هم دنباله روی افکار ارد بزرگ هستند هم مخالفم نباید اینگونه اندیشمند آزادیخواهی همانند او را به نظام پادشاهی منتصب کنیم من فکر می کنم در سخنان و اندیشه های ارد بزرگ دو معنا موج می زند اول آزادیخواهی و دوم ارزش نهادن به هویت ملی .
این دو وقتی توامان با یکدیگر گره خورد شاکله ایی می شود نظیر حاکمیتهایی که در این زمانه دارای دموکراسی هستند و در عین حال ارزشهای ملی خویش را بی نهایت پاس می دارند چنین حاکمیتهایی هم در حال حاضر کم نیستند پس هواخواهان چنین نظام های بدنبال اندیشه های ارد بزرگ هستند .

- در مورد یکی کردن اندیشه های مهندس مهدی بازرگان با آنچه در پاکستان در حال وقوع هست نیز مخالفم چون پاکستان بین ارتش لائیک و احزاب مذهبی در حال کش و مکش بوده است حال آنکه بازرگان اسلامیت را به شکل اندک آن نمی خواست از این بابت او و مرحوم طالقانی به عنوان خط دهنده اصلی به شریعتی با او هم گام و هم مسیر بود . و می توان همان آینده شریعتی را برای هواداران بازرگان پیش بینی نمود .

- در مورد شهید مصطفی چمران هم نظری ندارم و معتقدم او یک چریک بود نه دایه دار یک جریان فکری .

- در مورد سروش و علاقه او به صحبت کردن و وعظ ، هم باید بگویم سروش تمایل بسیار دارد بتواند مارتین لوتر ایران شود اما از چند بعد تحت فشار است اول آنکه خود در بوجود آوردن همین نظام دست داشته و در زمان انقلاب فرهنگی دانشگاهها هنر خویش را به نمایش گذاره است . یا باید بکلی از گذشته اش توبه کند و یا با مخالفین حوزوی دم خور شود و از درون حوزه و افکار مفتی های مذهبی اصول حاکمیت را زیر سئوال ببرد ( که گویا همین مسیر را نیز می رود ) اما هیچ کدام از پیروان او نیز همانند پیروان شریعتی نمی دانند پس از رستاخیز چه بر سر کار خواهد آمد هیچگاه صدهها هزار جوان محیط های حزبی اوایل انقلاب را فراموش نکنید آنها بدون شریعتی فرو ریختند و ناپدید شدند .

[Reply]

2. مهدیه  |  آذر ۲۴م, ۱۳۸۷ at ۱۰:۲۶ ب.ظ

 

به نظر من هم چمران یک شخصیت اندیشمند نبود او یک نظامی بود.
خواهش می کنم اسم ایشان را حذف کنید .

[Reply]

3. اصغر از شیراز  |  آذر ۲۴م, ۱۳۸۷ at ۱۰:۳۶ ب.ظ

 

ارد بزرگ به کنار اما به نظر من بین بازرگان با سروش و شریعتی و چمران هیچ فرقی وجود نداره و همه اونها یه جورند …

[Reply]

4. محمدحسین شهیدی فر  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۴:۰۹ ق.ظ

 

دوست عزیز سلام
جنبش جالبی را به راه انداخته اید و همچنین دوستان دیگر نظرات مبسوطی ارائه داده اند با توجه به سنم و اینکه قبل از انقلاب درسنی نبودم که با افکار ۳ نفر(شزیعتی.بازرگان.چمران) آشنا شوم و به مباحث مطرح شده در سخنرانی های سروش چندان علاقه ای ندارم اما از آنچه با آن روبرو بوده ام میتوانم سخن بگویم من افتخار کسب علم در محضر استاد بزرگوارم ارد را داشته ام برای کسانیکه از افکار ایشان ابراز بی اطلاعی میکنند توصیه دارم که به نظریات ایشان و یا جملاتی که از ایشان در کتابها و منابع اینترنتی موجود میباشد مراجعه نمایند از نظر من این افکار و اندیشه تنها راه بیداری ایرانیان است گرچه ایشان همواره تمایلی به مطرح نمودن خویش در جلسات مختلف نداشته اند (که اگر این اتفاق بیفتد دکان اکثر کسانیکه با شعار میهن پرستی هر چه خواستند بر سر مام میهن آوردند تخته میشود) اما بر خود واجب دیدم این مسائل را اینجا مطرح نمایم تا همگان با تحقیق و مراجعه به منابع مختلف با این مرد راستین آشنا شوند و از کلام ایشان بهره ای ببرندو امیدوارم مجالی برای این بنده حقیر باشد تا بتوانم مجدداً در محضر ایشان کسب علم و ادب نمایم. پیروز و پاینده ایران

[Reply]

5. کویر  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۵:۵۳ ق.ظ

 

افکار شهید دکتر علی شریعتی از دو بعد مورد تهاجم قرار گرفت اول دستگاههای دولتی نظیر پانزده خرداد که او را جاسوس معرفی می کردند و از سوی دیگر توسط کسانی که ادعای شاگردی او را می کردند اما در واقع دشمنش بودند نظیر همین آقای سروش که خودش در مصاحبه هاش هم گفته من هیچ وقت از نزدیک با دکتر صحبت نکردم . اما سالها گوش فلک را کرده بود که من شاگرد نزدیک و ادامه دهنده راه اونم !؟ و اتفاقا ناجوانمردانه ترین انتقادت را هم همین سروش از دکتر نمود .

[Reply]

6. تانیا صبوری  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۶:۲۷ ق.ظ

 

در این خاک زرخیز ایران زمین
نبودند جز مردمی پاک دین

همه دینشان مردی و راد بود
کز آن ،کشور آزاد و آباد بود

بزرگی،به مردی و فرهنگ بود
گدایی در این بوم و بر ننگ بود

از آن روز دشمن به ما چیره گشت
که ما را روان و خرد تیره گشت

از آن روز این خانه ویرانه شد
که نان آورش مرد بیگانه شد

بسوزد در آتش گرت جان و تن
به از بندگی کردن و زیستن

اگر مایه زندگی بندگیست
دو صد بار مردن به از زندگیست

فردوسی

تقدیم به همه میهن پستان بخصوص ارد بزرگ

[Reply]

7. کامران  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۵۰ ق.ظ

 

خیلی خوشحالم سایت شما رو پیدا کردم

اینجا آدم می فهمد چقدر روشنفکرین کشورش محجور هستند
امیدوارم با اینکار شما اندیشه این مردان باز بشه و برای نسل امروز ایران درست مطرح بشود

شریعتی می گوید : در ایران متهم به تسنن هستم و در عربستان متهم به تشیع .

امیدوارم دیگه هیچ وقت متفکرین ما محجور نباشند .

[Reply]

8. شیرین شمس  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۹:۰۳ ق.ظ

 

ریحانه آرمانی سلام
خوشحالم که می بینم ما زنان هر روز بیشتر وارد تحولات اجتماعی می شویم ۳۰ سال منزوی شدن جز خواری برای ما هیچ چیز نداشت و امروز زمان برگشتن دوباره ما برای کسب حقوق اجتماعیمان است .

این چند سخن هم برای شما :

زن شاهکار خلقت است . برنارد شاو

خشم زن مانند الماس است می درخشد اما نمی سوزاند . رابیندرانات تاگور

زن تاج سر آفرینش است ، او شریک زندگی و یار ساعات درماندگی است. گوته

مردانی که بیشتر از جایگاه و هنجار زنان پشتیبانی می کنند خود بیشتر از دیگران به نهاد زن می تازند . ارد بزرگ

در دنیا تنها دو چیز زیباست ، زن و گل . مالرب

با زنی ازدواج کنید که اگر مرد می بود بهترین دوست شما می شد . بردون

زن کودکی است که با اندک تبسم خندان و با کمترین بی مهری گریان می شود . هرودت

منشأ هر کار بزرگی زن است ، زن کتابی است که جز به مهر و محبت خوانده نم

اگر شناخت زن و مرد نسبت به ویژگی های درونی و بیرونی یکدیگر بیشتر گردد کمتر دچار گسست می شوند . ارد بزرگ

چیزی که زن دارد و مرد را تسخیر می کند ، مهربانی اوست ، نه سیمای زیبایش . ویلیام شکسپیر

هر کجا مردی یافت شد که به مقامات عالیه رسیده یقیناً زنی پاکدامن او را همراهی کرده است . شیلر

زن عاقل به تربیت همسرش همت می گمارد, و مرد عاقل می گذارد که زنش اورا تربیت کند . مارک تواین

[Reply]

9. شاهین بهمنی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۹:۲۲ ق.ظ

 

چیزی که برام جالبه خفقانیه که حتی در این دنیای مجازی
هم دست از سر ما برنمی داره
توجه کردین که اکثر نظریات با اینکه از صاحبان وبلاگهاست که مثل خود من
با دعوت این بانو به اینجا آمده ایم اما از دادن آدرس وبلاگمون
واهمه داریم چون میترسیم از عقیده واقعیمون کسی با خبر بشه
به امید روزیکه تمام این ترس و واهمه جاشو به امید و مبارزه بده

[Reply]

10. قمر سلطانزاده  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۹:۳۹ ق.ظ

 

متن سخنرانی های سروش که خواندم بهتر دیدم بقیه اشو نخونم چون مشت نمونه خرواره
اما از اندیشه های شریعتی بدم نمی یاد البته اون حرفاش که دین و مذهب رو قاطیشون نکرده
در مورد ارد بزرگ اگر از نظریه هاش که بگذریم جملاتش واقعاًعالی و پرمعناست .
هر چی گشتم یه متن درست حسابی از بازرگان و چمران پیدا نکردم

[Reply]

11. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۶:۳۶ ب.ظ

 

من از سروش بدم میاد چون دایم رنگ عوض می کنه اما شریعتی اینطور نبود شریعتی واقعا مظلوم بود ببینید چی میگه :

رنج تلخ است ولی وقتی آن را به تنهایی می کشیم
تا دوست را به یاری نخوانیم،

برای او کاری می کنیم و این خود دل را شکیبا می کند

طعم توفیق را می چشاند

و چه تلخ است لذت را “تنها” بردن

و چه زشت است زیبایی ها را تنها دیدن

و چه بدبختی آزاردهنده ای ست “تنها” خوشبخت بودن

در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است

در بهار هر نسیمی که خود را بر چهره ات می زند
یاد “تنهایی” را در سرت زنده میکند

“تنها” خوشبخت بودن خوشبختی ای رنج آور و نیمه تمام است

” تنها” بودن ، بودنی به نیمه است

و من برای نخستین بار در هستی ام رنج “تنهایی” را احساس کردم .

[Reply]

12. فرشاد صادقپور  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۶:۵۳ ب.ظ

 

دوستان سخنان زیبای از چمران و شریعتی را به نمایش گذارده اند من هم دیدگاههای ارد بزرگ پیرامون آزادی را هدیه به همه شما می کنم

پاسخ های ارد بزرگ به پرسش هایی پیرامون آزادی :

* آزادی چیست ؟
ابزار پیراستن نارستی های آدمیان است .

* دشمنان آزادی چه کسانی اند ؟
خودکامگان
گروه هایی که بی هماورد ، دستگاه فرمانروایی را در اختیار می گیرند .

* آیا آزادی بستر هرج و مرج ، شورش و بی بند و باریست ؟
آزادی خود بزرگترین مانع هر نوع هرج و مرجی است .

* عده ایی می گویند آزادی غرب را به فساد رساند ؟
آنها پیشینه اروپا و باختر را نمی دانند
این بخش از جهان امروز پاکترین دوران خویش را تجربه می کند .

* بدترین تعریف از آزادی چیست ؟
همین موردی که شما گفتید ، برابر دانستن آزادی با بی بند و باری !

* چرا عده ایی این تعریف را از آزادی دارند ؟
چون بیم دارند داشته هایشان از دست برود
آنها می دانند وجود آزادی رسوایشان می کند
پس به بدترین شکل ممکن آن را هجو می کنند .

* آزادی فکر و بیان کی بدست می آید ؟
آن گاه که بتوان خودکامگان را با قوانین و هنجاری درست مهار کرد .

* چه کسانی بزرگترین مدافعان آزادیند ؟
از خود گذشتگان
آنانی که قدرت را بدون ترس به دیگری واگذار می کنند .

* آزادی دارای چه ویژه گی اساسی است ؟
ارزیابی و نقد ، بزرگترین ویژه گی آن است .
آنگاه که ارزیابی نباشد کاستی ها بر ملا نمی شود .
پلشتی روز افزون می گردد و نامردمان به نابکاری خود ادامه می دهند .

* آیا از دیدگاه شما آزادی تنها در اندیشه و بیان خلاصه می شود ؟
رسیدن به چنین هدفی خود موجب پیدایش آزادی در میدانهای دیگری همچون اقتصاد می گردد .

* آیا واژه آزادی برای ایرانیان وارداتی است ؟
ایرانیان خود نخستین منادیان آزادی بوده اند
آزادی همواره یکی از خواسته های مهم مردم ایران بوده است
مجلس ریش سفیدان در تمامی سلسله های باستانی ما وجود داشته است .
در دوره اشکانیان بارها این مجلس پادشاه ایران را تغییر داد .
حال آنکه اروپا در دست فرمانده هان نظامی بود .
آزادی در ایران نه تنها وارداتی نیست بله زایشگاه و رویشگاه آن نیز هست .

* چرا خودکامگان نمی توانند خواست رسیدن به آزادی را ، از اذهان مردم پاک کنند ؟
چون آزادی آمیخته است با سرشت آدمی .
آدمها می خواهند در سرنوشت خود و فرزندانشان سهیم باشند .
نداشتن آزادی موجب بغض و کینه همگانی می گردد .

* چرا عده ایی آزادی خواهی را نتیجه و برآیند میل حیوانی انسان می دانند ؟
آزادیخواهی برآیند پاک ترین منش آدمیست .
نتیجه خرد است .
خواستی است آسمانی .
تنها کسانی در راه آزادی گام بر می دارند که از خواسته های فردی خویش گذشته اند .

منبع مطلب : http://bufsystem.persianblog.ir/post/179

[Reply]

13. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۰ ب.ظ

 

آقا فرشاد اینم تقدیم به شما ! :

زندگی چیست ؟
نان . آزادی . فرهنگ . ایمان و دوست داشتن .

چه بسیار دلهایی که می پرستند و نیکی می ورزند .
و پرستش و تقوی و نیکی نیز در آنها زشت و آلوده و پلید است .
و چه دلها که عشق می ورزند و گناه می کنند .
و خطا و هوس و گناه نیز در آنها زیبا و پاک و زلال است

دکتر شریعتی

[Reply]

14. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۳ ب.ظ

 

غرور هدیه شیطان است
و عشق هدیه خداوند…
افسوس که ما هدیه شیطان را به هم میدهیم و هدیه خداوند را از هم پنهان میکنیم
( دکتر شریعتی )

[Reply]

15. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۴ ب.ظ

 

برای کوبیدن یک حقیقت ، خوب به آن حمله مکن ، بد از آن دفاع کن .
اگر قادر نیستی خود را بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای را بالا ببری.
((علی شریعتی))

[Reply]

16. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۷ ب.ظ

 

پروردگارم ،مهربان من
از دوزخ این بهشت، رهایی ام بخش!
در اینجا هر درختی مرا قامت دشنامی است
و هر زمزمه ای بانگ عزایی
و هر چشم اندازی سکوت گنگ و بی حاصلی …
در هراس دم می زنم
در بی قراری زندگی می کنم
و بهشت تو برای من بیهودگی رنگینی است
من در این بهشت ،
همچون تو در انبوه آفریده های رنگارنگت تنهایم.
“تو قلب بیگانه را می شناسی ، که خود در سرزمین وجود بیگانه بودی”
“کسی را برایم بیافرین تا در او بیارامم”
دردم ، درد “بی کسی” بود
« دکتر علی شریعتی»

[Reply]

17. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۸ ب.ظ

 

می خواستم زندگی کنم ، راهم را بستند

ستایش کردم ، گفتند خرافات است

عاشق شدم ، گفتند دروغ است

گریستم ، گفتند بهانه است

خندیدم ، گفتند دیوانه است

دنیا را نگه دارید ، می خواهم پیاده شوم !

« دکتر علی شریعتی »

[Reply]

18. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۱۹ ب.ظ

 

مرا کسی نساخت.خدا ساخت
نه آنچنان که “کسی می خواست”
که من کسی نداشتم
کسم خدا بود.کس بی کسان
او بود که مرا ساخت آن چنان که خودش خواست.
نه از من پرسید و نه از آن “من دیگر”م .
من یک گل بی صاحب بودم
مرا از روح خود در آن دمید
و بر روی خاک و در زیر آفتاب
تنها رهایم کرد
“مرا به خود واگذاشت”.

دکتر علی شریعتی

[Reply]

19. پریسا آغداشلو  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۲۹ ب.ظ

 

ریحانه جون اینجا چه خبره ؟!
چقدر سخنان قشنگ از دکتر شریعتی
تشویق شدم برم یه سری از جملات زیبای ارد بزرگ رو اینجا بگذارم اما این کار برای بعد !
الان فقط می خواهم آیین برآزندگی از ارد بزرگ رو اینجا بگذارم چون خودم خیلی دوستش دارم

برآزندگان خواهند ساخت سرآیندگان از پس آن خواهند سرود و زمین آیندگان را بارور می سازند .

برآزندگان سپاه یاران خویش را تنها در آمدگان و زندگان نمی بینند .

برآزندگان گرما بخشند ، سخن و گفتار آنان راه روشن آیندگان است .

برآزندگان به گفتار سخیف و کم ارزش زندگی خویش را تباه نمی سازند .

برآزندگان چشم در دست پر از بذر خویش دارند و آسمانی که مهربان است صدای غرش باد هرزه گرد آنها را از راه خویش برنمی گرداند .

برآزندگان مست شرآب هزاران ساله تاریخ کشورخویشند سخن آنان جز آهنگ خیزش و رشد نیست .

برآزنده نمی گوید کیست ! او می گوید چیستی ؟ و از چیستت تو را به آسمانها می کشاند .

برآزندگان بدنبال دگرگونی و رستاخیزند ، رشد در کمینگاه راه های نارفته است .

برآزندگان شادی را از بوته آتشدان پر اشک ، بیرون خواهند کشید .

دارایی برآزندگان ، دلی سرشار از امید است به پهنه و گستره آسمانها .

کمر راه هم در برابر آرمان خواهی برآزندگان خواهد شکست .

برآزندگان و ترس از نیستی؟! آرمان آنها نیستی برای هستی میهن است.

پرهای خون آلود برآزندگان نقش زیبای آزادی آیندگان است.

کجاست سینه کش کوهستان سرد و بلندی که گامهای برآزندگان را بر تن خویش به یادگار نداشته باشد ؟

برآزندگان دستی و دامنی برای کاشتن دارند ! تا کدام فرزند برداشت کند ؟…

ویرانه کاخ های برآزندگان هم ، هزاران گهواره امید بر بر بستر خویش دارد .

میهن پرستی هنر برآزندگان نیست که آرمان آنان است .

چه فریست زندگی را آنگاه که : برآزندگان را نشناسی ؟ و در خود بپیچی ؟ .

ریحانه جون بزودی با کلی از جملات و سخنان ارد بزرگ بازخواهم گشت

[Reply]

20. سیدولی حسینی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۴۷ ب.ظ

 

نظرات را که می خواندم دیدم بعضی ها سعی می کنند بازرگان را مخالف حضرت امام (ره) نشان بدهند در صورتی که بازرگان در اولین نطق خود موضعش را کاملا شفاف اعلام نمود این متن روایت تاریخی آن از سایت باشگاه است
[ در روز بیستم بهمن ماه مهندس مهدی بازرگان نخست وزیر دولت انقلابی، طی یک سخنرانی که در دانشگاه تهران ایراد کرد، برنامه دولت موقت را اعلام کرد. بازرگان در نخستین سخنرانی اش در برابر مردم گفت مأموریتی که رهبر انقلاب به من داده است، پرمخاطره ترین و سنگین ترین مأموریت در عمر ۷۱ ساله مشروطیت ایران است که به نخست وزیر ایران داده شده است. آنگاه بازرگان افزود: خطوط اصلی و وظایف دولت موقت به قرار ذیل است:
۱- احراز و انتقال قدرت
۲- ارائه و اثبات حقانیت (همان رفراندوم)
۳- احیاء و اداره و اصلاح مملکت
۴- انتخابات مجلس موسسان و ارجاع به آراء عمومی برای تدوین و تصویب قانون اساسی جدید
۵- انتخابات مجلس شورای ملی
۶- استعفا و تحویل کار به رئیس جمهور و دولت رسمی بعدی.]

[Reply]

21. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۵۰ ب.ظ

 

آتش و دریا
من با عشق آشنا شدم
و چه کسی این چنین آشنا شده است ؟
هنگامی دستم را دراز کردم
که دستی نبود.
هنگامی لب به زمزمه گشودم ،
که مخاطبی نداشتم.
و هنگامی تشنه ی آتش شدم ،
که در برابرم دریا بود و دریا و دریا…..!
« دکتر علی شریعتی »

[Reply]

22. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۵۱ ب.ظ

 

از دیده به جای اشک خون می آید
دل خون شده ، از دیده برون می آید
دل خون شد از این غصّه که از قصّه عشق
می دید که آهنگ جنون می آید
می رفت و دو چشم انتظارم بر راه
کان عمر که رفته ، باز چون می آید؟
با لاله که گفت حال ما را که چنین
دل سوخته و غرقه به خون می آید
کوتاه کن این قصه ی جان سوز ای شمع
کز صحبت تو ، بوی جنون می آید
« دکتر علی شریعتی »

[Reply]

23. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۵۱ ب.ظ

 

شما :
ای گوش هایی که تنها گفتن های کلمه دار را می شنوید !
پس از این جز سکوت سخنی نخواهم گفت.
و شما :
ای چشمهایی که تنها صفحات سیاه را می خوانید !
پس از این جز سطور سپید نخواهم نوشت.
و شما :
ای کسانی که هرگاه حضور دارم بیشترم تا آنگاه که غایبم…
پس از این مرا کمتر خواهید دید !!
« دکتر علی شریعتی »

[Reply]

24. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۵۳ ب.ظ

 

وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها می کند پرهایش سفید می ماند، ولی قلبش سیاه میشود. دوست داشتن کسی که لایق دوست داشتن نیست اسراف محبت است ( دکتر علی شریعتی)

[Reply]

25. پریسا آغداشلو  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۰۴ ب.ظ

 

وااااااای جناب فاطمی چقدر جمله زیبا از شریعتی
نه دیگه گویا مجبورم من هم مثل شما که عاشق افکار شریعتی هستید من هم یه کاری بکنم
آخه من هم عاشق افکار و اندیشه های ارد بزرگ هستم :-*

(( بی شرم ترین فرامانروایان آنهایی هستند که ناکارامدی و اشتباهات خود را به مردم نسبت می دهند . ))

[Reply]

26. پریسا آغداشلو  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۰۵ ب.ظ

 

(( فرمانروایان بی خرد ، مردم را شاگرد خویش می پندارند .)) ارد بزرگ

[Reply]

27. پریسا آغداشلو  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۰۷ ب.ظ

 

(( مهم ترین رازهای نهان سیاست بازان ، چیزی جز پیگری اندیشه مردم کوچه و بازار نیست . )) ارد بزرگ

[Reply]

28. پریسا آغداشلو  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۰۸ ب.ظ

 

(( اندیشه برتر در روزهای توفانی و آشوب و در همان حال خموشی و آرامش ، توانایی برتر خویش را از دست نمی دهد. )) ارد بزرگ

[Reply]

29. فاطمه گوارشکی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۲۳ ب.ظ

 

وقتی سخنان حکیمانه ارد بزرگ و جملات زیبای شریعتی هست چرا نکته های از اندیشه دکتر عبدالکریم سروش نباشد ؟!!!!!
من هم به ایشان علاقه وافری دارم پس وظیفه دارم رسم ادب را بجا آورم . انشالله خواهید پسندید .

روشنفکران دیندار, روشنفکرند چون به عقل مستقل از وحی باور دارند و از آن تغذیه می کنند و چراغ خرد در دست برای یافتن حقیقت و سوختن ظلمت روان اند. و دینداراند چون ایمان محققانه شان نه بر تقلید بنا شده است نه بر تعبد نه بر ارث نه بر جبر، نه بر هوس نه بر عادت، نه بر ترس و نه بر طمع. بل از دل سنجشی عقلانی یا تجربه یی روحانی برآمده است و مستمرا تطهیر و تکمیل می شود. روشنفکری دینی یک هویت سیال است چرا که خردورزی و حقیقت جویی و خرافه سوزی جز با سیلان همراه نیست. روحانی ندارد چرا که هر کس در آن مدرسه، روحانی خویشتن است. خانقاهی است به شیخ که شیخانی بی خانقاه در آن ساکن اند. دکتر عبدالکریم سروش

[Reply]

30. فاطمه گوارشکی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۲۵ ب.ظ

 

روشنفکری دینی به حکم آنکه معرفت اندیش و تجربت اندیش است، ایدئولوژی هم نیست یعنی ایدئولوژی گزینش گر و حرکت اندیش و اسلحه تراش. دکتر عبدالکریم سروش

[Reply]

31. فاطمه گوارشکی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۲۷ ب.ظ

 

روشنفکری دینی به درستی بر آن است که درک دینی گذشتگان همانقدر تحت تاثیر زمانه و متوازن با فرض های عصری شان بوده است که درک دینی امروزیان. و بر این باور است که هم رجال و نحن رجال. و آیا گذشته را فقط به دلیل قدمت، قداست نهادن، محض بی خردی و تیره رایی نیست؟ دکتر عبدالکریم سروش

[Reply]

32. فاطمه گوارشکی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۲۹ ب.ظ

 

روشنفکران دیندار باید خود و طریقت خود را نیک بشناسند و حرمت بنهند و از لوم لائمان و طعن طاعنان نهراسند. چه ننگی دارد دلبستگی به پیامبران و پیروی از حکیمان و همنشینی با عارفان و همنوایی با مجاهدان؟ دکتر عبدالکریم سروش

[Reply]

33. فاطمه گوارشکی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۳۰ ب.ظ

 

آسیبی و آفتی که روشنفکری دینی را تهدید می کند یکی جدی نگرفتن خویش و دیگری پوشیدن جامه های ناباندام است. این طریقه، نه ایدئولوژیک است نه فقهی، نه سنتی نه فرقه مذهبی و نه حزب سیاسی بلکه جراغ مصطفوی است با شرار معتزلی! . دکتر عبدالکریم سروش

[Reply]

34. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۴۰ ب.ظ

 

اما چه رنجی است لذت ها را تنها بردن و چه زشت است زیبایی ها را تنها دیدن و چه بدبختی آزاردهنده ای است تنها خوشبخت بودن! در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است ( دکتر علی شریعتی )

[Reply]

35. محمد حسین فاطمی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۴۱ ب.ظ

 

دل های بزرگ و احساس های بلند، عشق های زیبا و پرشکوه می آفرینند ( دکتر علی شریعتی )

در نهان ، به آنانی دل میبندیم که دوستمان ندارند ، و در آشکارا از آنانی که دوستمان دارند غافلیم. شاید این است دلیل تنهایی ما … ( دکتر شریعتی)

 

36. دانشجوی باتوم خورده  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۹:۳۲ ب.ظ

زنده باد آزادی

 

 

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

آدرس اصلی نظرخواهی :

http://5kharisma.bloghaa.com

 

 

 احمد پارسا  |  آذر ۲۴م, ۱۳۸۷ at ۱۲:۱۰ ب.ظ


برام جالبه که یه نفر اینقدر حوصله و ابتکار به خرج میده که یک نظرسنجی راه بندازه که هم جوونا با اندیشه های اندیشمندان آشنا بشن هم یه آمار درست منتشر بشه به شخصه نظری در مورد این ۵ نفر ندارم گرچه تقریباً تو نت که میگردم همه جا اسم استاد ارد را میبینم

[Reply]

2. آرش  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۰۵ ق.ظ


چرا اکنون با وجود این همه رسانه کسی توانایی انتقال به سبک شریعتی را نداره ؟ مشکل اساسی ما قصاوت کردن در زمان حال است چون تمام کسانی که به نوعی مخاطب داشته اند در زمان و مکان خاص خود میبایست ارزیابی شوند ،قطعا” همه خلایق سیر تکاملی یکنواختی ندارند این توان فکری مخاطب است که تجزیه و تحلیل افراد رو انجام میده .

[Reply]

3. محمود  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۷:۳۲ ق.ظ


درود بر شما که یک گام مثبت برداشته اید . دکتر شریعتی -مهندس بازرگان و چمران همگی از اعضای پویای نهضت آزادی ایران بودند که مهندس بازرگان در گذشته های دور تاسیس نمود .اینان آزاد مردانی بودند که قابل مقایسه نمی باشند چرا که هر گلی بوی خود را دارد .ولیکن به نظرمن دکتر شریعتی و مهندس مهدی بازرگان به دلیل اینکه که امروز آثارشان وجود دارد برای ما بیشتر شناخته ترند هر چند که سروش و عزیزدیگر نیز آثار ارزشمندی دارند که در دسترس است و لی شریعتی و بازرگان آثار بیشتری دارند .مهم این است که اندیشه این بزرگان را به جوانان ایرانی بشناسانیم تا بدانند که ایران چه مردانی داشته است و این باعث می شود که ما هویت داشته باشیم .
از شما ممنونم و برای همه شما عزیزان آروزهای خوب دارم
به امید ایرانی آزاد و آباد و به امید روزی که از شریعتی و بازرگان و مصدق گفتن ایجاد محدودیت نکند .

http://www.asemane7th.blogfa.com/

[Reply]

4. محمدرضا هدایتی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۲۲ ق.ظ


خانم ریحانه آرمانی گرامی از شما بخاطر ایجاد این سایت پر بار متشکرم
و اما بعد :

چرا در زندگی نامه سروش نوشته اید تئوریسین دوم خرداد
ما که در این آقا چنین دست گشاده ایی برای حل مشکلات دوم خرداد ندیدیم جز این که با سخنانش گاها بر مشکلات خاتمی و یارانش می افزود .
خواهش می کنم روی این قضیه تجدید نظر کنید .
در مورد دیگر دوستان هم نظر خاصی ندارم
همین قدر بگویم که :
از کتاب پدر و مادر ما متهمیم دکتر علی شریعتی خیلی خوشم می آید .
نظریه قاره کهن و کهکشان بزرگ اندیشه ارد بزرگ هم خیلی دوست دارم .
از صبر بازرگان درسها گرفته ام
شجاعت و تهور چمران هم همیشه بر خود بالیده ام و گفته ام ما هم چگوارایی داشته ایم .

[Reply]

5. الهام تنها  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۸:۴۵ ق.ظ


شما اصلاً منظورتون چی بوده
اینا که همشون مثل هم هستن

بابا یکی به درد دل مردم برسه
ممنون که به وبلاگم سر زدی

[Reply]

6. احمد کوثری  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۹:۰۰ ق.ظ


دوست من درود بر شما
البته کارتون رو تحسین میکنم . چمران رو به عنوان اندیشمند نمی تونم قبول داشته باشم حداقل هر چه خواستم در مورد اندیشه هاش تحقیق کنم به منابع جالبی بر نخوردم
در خصوص بازرگان هم که چیز بدرد بخوری ندیدم
اندیشه های سروش که بیشتر شبیه سخنان غرب زدگان تازه به دوران رسیده است تو سایتش هم که همش از خودش تعریف و تمجید کرده …
نوشته های شریعتی خیلی جالب بود
کتاب های مرجع سخنان بزرگان هم منو با نام ارد بزرگ آشنا کرد و بعد هم اندیشه هاش .

به هر حال با هر دیدی که این نظرخواهی را راه اندازی کرده اید دست مریزاد

[Reply]

7. لاله صبوری  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۹:۳۱ ق.ظ


لطفاً از اندیشه های این افراد چکیده ای اینجا بزارین که

بدون جستجو
بتونیم در موردشون نظر بدیم

مرسی

[Reply]

8. مصطفی جمالی  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۱۲:۴۹ ب.ظ


تاریخ ایرانی مردان دلیر بسیاری به خود دیده اما به جرات میتوانم گفت نام شهید چمران بر تارک تاریخ ما می درخشد

این نمونه ای از مناجات این شهید بزرگوار است باشد که مورد نظر قرار گیرد

ای خدای بزرگ اکنون که به سراغ تو می آیم، از تو هم هیچ انتظاری ندارم .

آن چه کرده ام فقط به خاطر عشق به تو بوده است ، احساس وظیفه می کردم و انجام دادم،

از تو هم هیچ انتظاری ندارم، فقط به سراع تو می آیم، نمی دانم آن چه کرده ام مقبول نظر تو بوده است یا نه؟

نمی دانم آزمایشی را که گذرانده ام رو سفید شده ام یا نه؟به هر حال در این عالم جزعشق و محبت به بزرگی و عظمت تو محرک دیگری نداشته ام،

سوخته ام ولی از سوزش خود لذت برده ام ، شنع بوده ام و از سوختن خود نور داده ام، غم و درد همیشه انیس من بوده اند،

من با رنج و مشقت خو گرفته ام، از هیچ کس و هیچ چیز انتظاری ندارم، به آن چه کرده ام و آن چه داشته ام مغرور نیستم

وشرم دارم از این که چرا این قدر ناچیز بوده ام. ای خدای بزرگ ، به سراغ تو می آیم ، دنیا را پشت سر می گذارم،

یک عمر با شرف و عزت نفس زندگی کرده ام ولی زندگی دردناکی،

اکنون به سوی آسایش می آیم ولی خوشحالم که از این همه فشار و درد اظهار ناراحتی نکرده ام

و خوشحالم که خود به سوی آسایش نمی آیم

بلکه مرا به زور می فرستند.

آری اکنون به سوی تو می آیم……

[Reply]

9. اندیشه سبز  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۶:۰۲ ب.ظ


سلام
وب جالبی داشتید.
منتها خیلی بیشتر از اینها می تونستید درباره این اندیشمندان مطالب جمع آوری کنید.
ضمناً خیلی از اندیشمندان و متفکران بنام ایرانی مثل دکتر مطهری ، دکتر مفتح و …. را لحاظ نکردید.
امیدوارم در ادامه راه موفق باشید.

http://www.andishesabz.blogfa.com

[Reply]

10. بانو ايراني  |  آذر ۲۵م, ۱۳۸۷ at ۶:۳۴ ب.ظ


با سلام

با سپاس از مدیدریت سایت بخاطر این نظر سنجی
با توجه به زمان و مکان و دورانهای متفاوت و اندیشه های متفاوت
کسی که سردمدار و بهترین است کورش بزرگ است که بی شک یکی از
پیامبران خداست
و افکار والایش و مخصوصا سخنانش که میتوان گفت قرانی دیگر است
برای راهنمایی و سعادت بشریت
که همتایی برایش نیافتم
و بعد از ان استاد شهید دکتر علی شریعتی که انقلابی راستینی بود که
اسلام ناب را که طی سالیان مثل تمام ادیان بشدت تغییر کرده بود با شهامت کامل به مردم معرفی کرد و پیرایه هایی را که بعضا از ارزش ان میکاست به دور ریخت
و باید گفت که با تمامی مخالفتهایی که از جانب روحانیون وقت میشد و جلسات درسش را تعطیل میکردند ولی دانشجویان روشنفکر را به دور خود جمع نموده و پایه انقلاب را ایجاد کرد
خدای رحمت کند ایشان را و روحشان را شاد
دکتر سروش هم بیشتر صحبت هایشان مانند دکتر شریعتی است
و قشر روشنفکر جامعه هواخواه ایشان هستند
مهندس بازرگان و ارد بزرگ را نیز از اندیشمندان این مرزو بوم می باشند
موید باشید
قربان شما
بانو ایرانی

http://banooirani2000.blogfa.com

 

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

 

آدرس اصلی نظرخواهی :

http://5kharisma.bloghaa.com

 

 

۷۹ - اکرم خیامی   - ایمیل       یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱۴:۲۳

آنهایی که بدنبال ایجاد حاکمیتی بر اساس اندیشه های سید قطب و اخوان المسلمین هستند راه شریعتی را می روند / ۲- آنانیکه بدنبال ایجاد حاکمیتی نظیر کوروش هخامنش و اشک های اشکانی هستند بدنبال اندیشه های ارد بزرگ می روند / ۳- آنهایی که بدنبال حاکمیتی نظیر رژیم پاکستان می باشند بدنبال افکار مهدی بازرگان هستند / ۴- آنانیکه بدنبال باند حزب برتر اسلامی همانند حزب الله لبنان و حزب بعث سوریه هستند راه چمران هستند / ۵- آنهایی که بدنبال جلسات سخنرانی و شنیدن پند و اندرز باشند هم رو به سوی عبدالکریم سروش دارند . در مورد آخر حکومتی را نمی شود با آن ساخت و یا دید آنچه هست می تواند در هر قالبی از حکومتها قرار گیرد .
                  

۷۸ - پیام  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱۴:۴
سلام. به نظر بنده این مقایسه مقایسه درستی نیست چرا که شرایط این بزرگان تفاوتهای ماهوی دارد. هر کدام در عرصه یی برجسته تر است شریعتی در تحول فکری بازرگان در سیاست پاک چمران فداکاری در اوج
                  

۷۷ - مینا     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱۳:۸
نظر قبلی مال من بود یادم رفته بود که اسم وبلاگم رو بنویسم فعلا بای [گل] اسم وبلاگ من minamehr.blogfa.com
                  

۷۶ - علی سلامی  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱۳:۷
بدون هیچ توضیحی آقای بازرگان
                  

۷۵ - هادی     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱۳:۵
دکتر علی شریعتی یک اسطوره بود موفق باشی [گل]
                  

۷۴ - مینا     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱۳:۴
سلام واقعا دستت درد نکنه من در مورد این اشخاص باید بگم که هر کدام از آنها عزیزانی بودند که ارزش آنها قابل بحث نیست چون شاید افکار ما هرگز نتواند در مورد آنها بتواند بحث کند اما من در مورد خودم باید بگم من دکتر علی شریعتی را می گزینم .باز از یک چنین نظر سنجی ممنونم موفق باشی
                                 

۷۳ - روح الله احمدی  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱۰:۲۱
سلام بر همه دوستان اهل ادب و هنر و مذهب و اندیشه ابتدا از اینکه خبر دار شدم و به اینجا کشیده شدم خوشحالم و از مسبب این امر کمال تشکر را دارم. راستش این عزیزان که همگی از نوابغ و اندیشمندان هستند قابل مقایسه با یکدیگر نیستند هر کدام در رابطه با موضوعی تحقیق میکردند و در شرایطی خاص خود می زیستند اینان همگی از اساطیر هستند اما هرکدا در بخش خاصی. و به نظر بنده این قیاس درست به انجام نرسیده است اما اگر بناست شخصی از بین این بزرگان منتخب شود بنده جناب دکتر علی شریعتی را برمیگزینم. از همگی شما ممنونم تا درود و دیداری دوباره
http://iranianpoets.blogfa.com                   

۷۲ - تینا حقوقی     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۹:۴
نظرات دیگر هم میهنان هم برایم ارزشمند بود : دوستانی نظیر دکتر محمد حسن آزما ، جمشید سازگارا ، محمدرضا بهادری ، نگین آدمیت و … مهم این است که در فضایی پاک و آرمانی ، ارزیابی مناسبی از آن چه گذشته و مهم تر از آن نمایه فرا رویمان داشته باشیم . [گل]
http://bufsystem.persianblog.ir/                   

۷۱ - تینا حقوقی     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۸:۵۶
بانو خانم ممنون از این نظر خواهی جالب راستش اومده بودم فقط مطالبت رو بخونم اما می بینم این آقای عباس پیش از من در نظرش چند مورد خلاف واقع و دور از شان انسانهای آزاده بیان نموده که با اجازه شما چند جمله در پاسخ به ایشان می نگارم . جناب عباس به آمار گوگل اشاره کرده اید و درصد هواداران ، این گویای نگاه سطحی شماست چرا که کلمه زشتی همانند آن که شما گفته اید با نام مشاهیر هیچگاه سنجیده نمی شود ! هر یک جایگاهی دارد و مکانی ! اسامی مشاهیر نسبت به یکدیگر و نامهای زشت به همچنین . پس کار مدیر این مجموعه در ارایه آمار گوگل بسیار بدیع و مناسب است . در مورد دکتر شریعتی و چمران گفتید که جانشان را بخاطر آرمانهایشان دادند بد نیست بدانید بسیار بیشتر از آنها میهن پرستان ایران دادند و سرخی خون فروهرها همچنان درخشنده است . دیگر آنکه ارد بزرگ را پان ایرانیست لقب داده ایی !! ای دوست مگر شما در انتهای نوشته ات یا حق ننوشته ایی این است حق ؟!! که اندیشمند و متفکری بزرگ را که به کشور و سرزمینش بها می دهد را با چوب پان ایرانیست از میدان بدر کنی ؟! نخیر ایشان محبوب همه ایرانیان هستند و اصلا به کار تشکیلاتی و سیاسی که شما مد نظرتان است اعتقادی ندارند ، ارد بزرگ در جایی می گوید : میهن دوستی ، دسته و گروه نمی خواهد ! این خواستی است همه گیر ، که اگر جز این باشد باید در شگفت بود . پس انگ زنی کار آزادگان نیست چون من هم خیلی راحت می توانم به شما بگویم که از انصار حزب الله هستید !! آیا این درست است ؟! اما نه من این حرف را به شما نمی زنم و امیدوارم شما هم در طرفداری از همفکرانتان به بیراهه نروید . [گل]
http://bufsystem.persianblog.ir/                   

۷۰ - محمد حسن     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۸:۴۵
سلام . اول اینکه فکرتون خیلی با ارزش و زیباست و کار زیبایی رو شروع کردی و من به نوبه خودم تشکر میکنم . دوم اینکه ارزیابی متفکرنی در این سطح رفیع همانند مقایسه گلهای زیبا در یک بوستان بسیار زیباست یعنی بوستان اندیشه و تفکر و عشق که هر کسی بر اساس مشام و احساس خود گلی را انتخاب می کند و آنرا می ستاید . امیدوارم شما هم در این بوستان جا بگیرید . موفق باشید [گل] [تحسین] [خداحافظ]
http://tebazma.persianblog.ir/                   

۶۹ - عباس     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۳:۲۲
سلام…استفاده از آمار گوگل خوب بود اما باید بدونیم آمار وسیله است نه دلیل مثلن اگر س-ک+س را سرچ کنیم بالا ترین آمار را دارد که دلیل قوت نیست …اما نظر:۱-دکتر شریعتی ابر مردیست که شناخت اندیشه هایش چندان سهل نیست به قول خود دکتر میان مذهبی ها مشهور به روشنفکر و ضد دینم و میان روشنفکران مذهبی ودگم …راستی چرا نوشته بودی به شدت مسلمان؟؟؟!!!!۲-ارد پان ایرانیسم هرگز جواب نمی دهد که اگر قرار بود جواب بده انقلاب بوجود نمی امد تلفیق مذهب و ملیت یگانه راه نجات ایران است ۳-بازرگان مظلومیت واژه کوچکی برای اوست کسی که خود را فدا کرد تا آرمان های یک ملت فنا نشود(که متاسفانه شد)۴-چمران اندیشه ورزی که در میدان عمل پا پس نکشید۵-سروش خسر دنیا والاخره… اما کلن شریعتی و چمران را بیشتر می پسندم چون از عزیز ترین چیز در دنیا (جانشان)به خاطر آرمانشان گذشتند…یا حق
                  

۶۸ - جمشید سازگارا  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱:۵۴
نکته جالب وبلاگ شما سود بردن از آمار گوگل است که برایم جالب بود به قول خانم پرستو در قسمت نظرات این خودش نوعی بها دادن به دموکراسی و مردمسالاریه چرا که تعداد یافته های گوگل به معنای تعداد بحث بیشتره . . . به این شکل در هر ساعت از شبانه روز به کلی از اطلاعات جمعی می توان رسید . یک نکته را هم حتما در نظر بگیرید دستگاههای رسمی اطلاع رسانی در ایران بسیار محدود از دکتر بازرگان و ارد بزرگ یاد می کنند و بدین شکل اینان بسیار کمتر به نسل تازه معرفی می گردند و شاید این خود یک بی عدالتی فاحش باشد . اما بهر شکل باز هم آمار این دو به مراتب جایگاه مناسبتری نسبت به بسیاری دیگر دارد .
                  

۶۷ - محمدرضا بهادری  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱:۳۹
این پنج مرد هر یک بر دوش خود یک نسل را به پیش بردند . اینان محترم و عزیزند . خدا به شما خانم محترم به خاطر این محیط ارزشمند عمر طولانی و با عزت عطا نماید .
                  

۶۶ - پیک     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱:۳۸
فکر می کنم سروش آن چه را لازم است بی پرده می گوید
http://www.noktehayenab.blogfa.com                   

۶۵ - حسین     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۱:۱۸
خیلی دوست دارم چون پستت عالی
http://seaa.blogfa.com/                   

۶۴ - برگ سبزی تحفه درویش     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۰:۵۴
سروش ..چون ضد خود برخواست به نظرم جهاد بزرگی را انجام داد ..اما این قیل و قال کمی ..البته(کمی) بیهوده است چون تاریخ تاریک نمیماند تاریخ سامت نیست وووخود به آیندگان میگوید
                  

۶۳ - محمد     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۰:۴۰
کار جالبیه شریعتی به اعتقاد من فقط برای انقلاب کردن و به هم ریختن اوضاع مناسبه این آدم حرفهایی در مورد دمکراسی زده که من نسبت به آگاه بودنش نسبت به مسائل سیاسی و آشنا بودنش به ساختار قدرت در نظامات گوناگون شک می کنم. از شخصیت بازرگان هم خوشم می یاد و آخرین مطلب دکتر سروش درباره تجربه نبوی هم که در مکاتبه با آفای سبحانی آمده بود شدیدا منو تحت تاثیر قرار داد.
http://democracy.blogfa.com/                   

۶۲ - اسما (خوزستانی )  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۰:۳۶
نام ایران را هر که زنده کند دوستش دارم . همانگونه که نام خلیج فارس را دوست دارم . ارد بزرگ در قلب ما جا دارد [قلب]
                  

۶۱ - ک.م.کمیل. روزنامهنگار  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۰:۳۱
بیشتر از اصل موضوع نظرات دوستان جالب بود بازم سر می زنم که نظراتشون رو بخونم موفق باشید
                  

۶۰ - وبلاگ جامعه مدنی  - ایمیل     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۰:۱۷
من به ازادی بیان معتقدم. به همین خاطر نظرم رامی دهم:درمورد شریعتی سخنی نمیگویم چراکه نظرم درمورداوممتنع است روبه منفی/درمورداردبزرگ اصلااورانمیشناسم/درمورد بازرگان او مرعوب بود ومرعوب مرد/درمورد سروش او امروز لائیک وکافرشده ودر جهت سلمان رشدی درحرکت است/درموردچمران او بزرگمردی بود دیندارودانشمند وفرهیخته اما چرا این اخری چمران رابا بقیه لائیکهایکی کردی
http://www.amirali822003.blogfa.com                   

۵۹ - نسیم     یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۰:۹
استاد محمد تقی جعفری را جا انداختی
http://1esfahani.blogfa.com/                   

۵۸ - رضی     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۲۳:۵۹
[گل] [خداحافظ] سلام ممنون از ابراز لطفتون آنانکه رفتند کاری حسینی کردند و آنانکه ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند(دکتر شریعتی)
http://www.12mordad.blogfa.com                   

۵۷ - نگین آدمیت     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۲۳:۴۴
سلام بانوی ایرانی احساس کردم بجاست قسمتی از اعتقادات میهن پرستانه ارد بزرگ را برای دوستان اینجا بگذارم : میهن پرستی هنر برآزندگان نیست که آرمان آنان است . . . . . میهن پرستی ، همچون عشق فرزند است به مادر . . . . . برآزندگان و ترس از نیستی؟! آرمان آنها نیستی برای هستی میهن است . . . . . ابلهان در سرزمین های کوچک همواره سنگ کشورهای بزرگ را به سینه می زنند و هم میهنان خویش را تشویق به بخشش میهن و ناموس خود می کنند . . . . . آنهایی که از زادگاه خود می روند تا رشد کنند با سپری شدن روزگار می فهمند بزرگترین گنج زندگی را از دست داده اند و آن زادگاه و میهن است . . . . . صوفی مسلکان برای آنکه افکار اهریمنی خویش را گسترش دهند می گویند نیاز را باید از بین برد چون نیاز سبب دگرگونی می گردد و دگرگونی از دیدگاه آنان رنج آور است ! حال آنکه هدف آدمی از زیستن پیشرفت و درک زوایای پنهان دانش است . بجای گوشه نشینی و خرده گیری باید با ابزار دانش سبب رشد میهن شد و امنیت را برای خود و آیندگان بدست آورد . . . . . میهن دوستی ، دسته و گروه نمی خواهد ! این خواستی است همه گیر ، که اگر جز این باشد باید در شگفت بود . . . . . ستایش گران میهن ، زنان و مردان آزاده اند . . . . . آنکه به سرنوشت میهن و مردم سرزمین خویش بی انگیزه است ارزش یاد کردن ندارد . . . . . سرپرستانی که از ارزش سربازی می کاهند ، و پدر و مادرانی که ، پیشدار میهنداری فرزندان خویش می شوند ، به کشورشان پشت کرده اند . . . . . واقع امر این است که در طی ۵۰ سال گذشته هیچ یک از متفکرین بزرگ ایران همانند ارد بزرگ میهن خویش را ستایش نکرده اند و البته شاید بهتر باشد بگوییم احتمالا احساس نمی کردند که میهن پرستی خود بزرگترین ارزش است [گل]
http://zameneahoo85.blogfa.com                   

۵۶ - شهاب  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۲۲:۱
با سلام برای اینکه این متفکر قلابی و بینهایت عقده ای و حسود را بشناسیدُ این افاضات اندیشمندانه ایشان را در آن هنگام که سردر آستان قدرت پوسیده وعفن ولایت می سائید، برایتان می فرستم تا متوجه شوید که علی آباد شهری نیست و این جناب هرگز تحولی در مغز درهم وآشفته خود ننموده است و شما نیز به این امامزاده دخیل نبندیدکه شفا که نمی دهد هیچ، کور هم میکند. حتا آقای چمران که جان در راه وطن باخت و مورد احترام است، لنگه کفشش به سر تا پای آقای سروش که اسم مستعار و قلابی ایشان است می ارزد. البته در آن سرزمین خزان زده ولایت آخوندی ویک مشت روضه خوان دزد ودغلکار، افرادی مثل سروش می توانند عرض اندام کنند واشخاصی مانند داریوش سجادی دستبوس این گونه حضرات شوند. لطفا نام این کوتوله فکری را در کنار نام آن ۴ نفر قرار ندهید. سلام بر آنها که راستگو ودرست کردار هستند.
                  

۵۵ - سیب لبنانی  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۲۰:۵۴
کافشین جان من که حتی یه خط ترجمه از ارد بزرگ تا کنون ندیده ام اما شما اینو ببین : دعای کمیل‏ / ترجمه مصطفی چمران‏ / دفتر نشر فرهنگ اسلامی / ۱۳۸۲ http://bookna.com/vdchqmni.23nzxdftt2.html اگر از ارد بزرگ دیدی مثل من با سند اینجا بزار تا بدونم حرفت درسته [خنده] [چشمک]
                  

۵۴ - کافشین  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۹:۵۹
سلام بر شما نمی دانم چرا مترجمین را هم متفکر حساب کرده اید من در این میان فقط یک متفکر می شناسم و بس آنهم چمران است [گل]
                  

۵۳ - باران  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۸:۲۷
دلمشغولی جناب آقای عبدالکریم سروش نه دموکراسی است و لیبرالیسم ، نه ملیت است و ملت . او بدنبال حاکمیت مذهبی می گردد که اجازه دهد ایشان تریبونی و منبری داشته باشد و همانگونه که تا سال ۱۳۶۸ هر روز در رادیو سراسری یک ساعت سخنرانی می کرد همچنان درس اخلاق ! دهد و دشمنان اسلام را خوار نماید . به همین چند جمله که از سایت ایشان برداشت نموده ام توجه کنید و خود قضاوت نمایید که طرف کلام او کیست و او از چه جریانی خط می گیرد و حمایت می کند . سروش : [ آیت الله نائینی ] حکومت مشروطه و مقیده شاه را بر حکومت مطلقه شاه ترجیح می داد. وی به مهمترین کار نائینی اشاره کرد و ادامه داد: این روحانی مشروطه خواه تلاش نکرد تئوری حکومت مشروطه خود را از دین استخراج کند !!! سروش : راه درازی تا دموکراسی داریم ولی باید توجه کنیم که ما در یک جامعه دینی زندگی می کنیم و مردم نگران دین و ایمانشان هستند !!! سروش : ما در حکومتهای دمکراتیک سه مرحله نصب حاکمان, نقد حاکمان و در مرحله سوم عزل حاکمان را داریم…همه این مراحل را به نظر من می توان در ایران به اجرا بگذاریم که نه به شرع ضرر و آسیبی برسد و حتی می توان از پیشوایان دینی تاییداتی برای آنان نیز گرفت !!! سروش : در فرهنگ شیعه و در بین مقاهیم اسلامی واژه “ولایت” یک بار معنوی و عرفانی دارد !!! سروش : به این فقیه بزرگ ( اشاره به گفتگوی خود با آیت الله منتظری ) گفتم از نظر شرعی آیا مردم حق دارند قراردادی ببندند که براساس آن عده ای بعضی کارها را برایشان انجام دهند ودرقبال آن به این افراد مزد پرداخت کنند؟ [!!!] که ایشان پاسخ گفتند کاملا این شرعی است. وی افزود: من ادامه دادم اگر این قرارداد در ارتباط با حکومت باشد چطور [!!!] که باز هم این فقیه بزرگوار با استناد به ادله فقهی آنرا قبول کردند. [!!!] ماخذ : http://www.drsoroush.com/Persian/News_Archive/F-NWS-13830903-Gooyanews.htm
                  

۵۲ - ماهدخت شهری     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۴۲
اتفاقاً من هم مثل جناب حکمت چند تراک از سروش شنیدم اما چیز جالبی به غیر از یک سری شعارهای تکراری و تقلیدی ندیدم خوبه با چشم بصیرت و گوش جان بشنویم و ببینیم
                  

۵۱ - حکمت     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۳۳
با سلام . من چند تا تراک از سخنرانی های دکتر سروش را در خارج از کشور شنیده ام و به نظرم بسیار زیبا و منطقی صحبت می کند و صحبت های ایشون به دل می شینه و انسان رو به فکر وامی داره . من خودم شخصا با توجه به آنچه در ابتدا عرض کردم دکتر سروش رو خیلی می پسندم . البته دکتر شریعتی رو هم خیلی قبول دارم و عاشق این متنش هستم : نمی دانم پس از مرگم چه خواهد شد نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت ولی آنقدر مشتاقم کز خاک گلویم سوتکی سازد گلویم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش و او یکریز و پی در پی دم گرم و خموشش را در گلویم سخت بفشارد و خواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد بدین سان بشکند در من سکوت مرگبارم را و مهندس بازرگان هم برادرم که شناخت نسبتا خوبی از ایشون داره به من می گفت که اگه مملکت چند تا مثل ایشون داشت و دست همون تیژ آدم ها می موند خیلی بهتر از اینی که الان هست می بود .
http://www.gounagoun.blogfa.com/                   

۵۰ - ایران شناسی  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۲۷
چه جالبه این کاری رو که شروع کردین حداقلش اینه که کسانی که میان و اطلاع دقیقی ندارن میرن تحقیق و مطالعه میکنن خودم اسم ارد بزرگ رو خیلی کمتر از بقیه شنیده بودم اما هم آمار گوگل خیلی جالبه هم در موردش مطالعه کردم به نظر اندیشه های استاد خیلی وسیعه و قابل تامل
                  

۴۹ - شیروژن     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۱۷
هنوز برام ثابت نشده کدومشون واقعًًًًًًًًًًاً میهن پرست بوده الان دارم در موردشون تحقیق میکنم بعداً میام جواب نظر سنجی رو میدم فعلاً خداحافظ
                  

۴۸ - مجید صفایی  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۱۲
بازرگان و شریعتی رو قبول دارم البته بقیه هم قابل احترام هستند
                  

۴۷ - شریفی دبیر دبیرستان     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۷
من دیدگاههای مردگان و فراموش شدگان رو برای نسل امروز مناسب نمیدونم چون خودم ازشون هیچ استفاده ای نتونستم بکنم اما از جملات ارد بزرگ و نظریه هاش حتی در خلال تدریس هم استفاده میکنم و به دانش آموزانم هم توصیه به مطالعه آن کردم
                  

۴۶- ندا اشرفی     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۳۸
سلام نظریات جالبی بود و منو تشویق کرد به آثار این ۵ نفر مراجعه کنم
                  

۴۵ - مهردادمقدم  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۱۸
دوست عزیز چه اصراری داری بین اینا مقایسه راه بنداری هذر کدومشون توی یه واذی مختلف سیر و سلوک میکردن و میکنن
                  

۴۴ - صدف در حسر مروارید     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۵:۵۸
- علی شریعتی اهل سکوت و خموشی نبود . - ارد بزرگ سرشته با خاک ایران و میهن است . - مهدی بازرگان بازنده پیش و پس از انقلاب بود . - مصطفی چمران اهل ماندن در این جهان نبود . - عبدالکریم سروش بازی در میدان های سیاست و فلسفه را خوب می داند .
                  

۴۳ - م الماسی  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۴:۱۰
بانوی ایرانی عزیز خواهش می کنم از شهید چمران (( کتاب خدا بود و دیگر هیچ نبود )) و از ارد بزرگ کتاب (( پانصد جمله برگزیده )) و از شهید شریعتی کتاب (( کویر )) را برای دانلود بگذارید . [گل]
                  

۴۲ - عباس کارگر  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۲:۵
به همه این پنج انسان شریف ادای احترام می کنم و یاد شهدای عزیزی همچون شریعتی و چمران را گرامی می دارم و برای مرحوم بازرگان طلب علو درجات می نمایم . [گل]
                  

۴۱ - محمدی     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۱:۳۳
مصطفی چمران رو شاید سالیان بعد بتوان شناخت متاسفانه همراه شدن او با چنگ و…نتوانست افکار واندیشه اش را بروز بدهد
http://mardoom.blogfa.com/                   

۴۰ - محبوبه س     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۰:۳۸
به نظر من مهدی بازرگان نباید مسئولیت دولت موقت رو می پذیرفت چون اون با این کارش به بعضی ها ! فرصت داد کار ملت و دولت را با سازماندهی یه سره کنند . بازرگان اصلا یه نخبه نبود شما هم سعی نکنید از اون یه نخبه بسازید [عصبانی]
                  

۳۹ - محمد امین ساداتی  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۹:۴۲
من به همه این انسانهای بزرگ ادای احترام می کنم چون وقت و زندگی خود را صرف اندیشه و تعالی جامعه نمودند . به نظرم باید آنها را پاس بداریم و ارزش را در نفس کار آنها که همانا رسیدن به درجه بالاتری از معرفت است را بها دهیم . بانوی گرامی کار شما مستوجب تقدیر و تشکر است . [گل]
                  

۳۸ - علیرضا بوژمهرانی  - ایمیل     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۹:۱۴
سلام. به نظر من هم این پنج شخصیت با هم قابل مقایسه نیستند و هر کدوم در زمان خودشون تاثیرگذاری ویژه ای داشتند. اما اگر بنا باشه از این بین ۱ نفر رو انتخاب کنم ، انتخاب من ، دکتر علی شریعتی خواهد بود.
http://amehrani.persianblog.ir                   

۳۷ - سکوت     شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۰:۵۲
ماهستیم چون حق باماست [گل] [گل] [گل] [گل] [گل]
http://mahastim-rasht.blogfa.com/                   

۳۶ - حبیب الله رضایی     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۲۳:۱۳
با سلام وعرض ارادت بحث خوبی را راه انداخته اید. امید وارم دوستان بدون حب و بغض نظر بدهند. زیرا این افراد وافراد دیگری مثل ایشان ، اندیشه وران زبان فارسی هستند و حال ممکن است برخی های شان مشکلات داشته باشند و نظریات شان با نظر یات موجود جور نیاید و یا افکار شان در شرایط بیان شده باشد که شرایط جامعه اقتضا می کرده است . از سویی هم هیچ یک از آنها مدعی نبوده اند . حرف اصلی وواقعی را گفته اند… بنده به غیر از ارد بزرگ و شهید چمران با آثار مابقی آشنای ابتدایی دارم ولی نه در آن حد که بخواهم در باره آنها نظر بدهم . موفق باشید.
http://habibrezaey.blogfa.com                   

۳۵ - فاروق     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۲۲:۱۶
درود بر شما من از بین این پنج دانشمند بزرگوار که مایه ی افتخار ایران و ایرانی هستند دکتر شریعتی و مهدی بازرگان را می پسندم چون افکار دینی بازی داشته اند.
http://alsonna.blogfa.com/                   

۳۴ - طپش۶۶     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۲۱:۱۹
سلام خوشحال میشم وقتی میبینم دوستان زیادی به افراد ذکر شده نظر خودشون رو دادند.اما… آیا اینها با هم ویا در مقابل هم قابل مقایسه هستند؟؟؟؟؟ تقدیم به همه ی دوستان [گل] [گل] [گل]
http://www.tapesh66.blogfa.com/                   

۳۳- خردورز     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۲۱:۱۲
غیر از ارد بزرگ که زیاد با افکار و آثار ایشون آشنایی ندارم باید روی نام چهار نفر دیگر قلم قرمز کشید . هر چهار نفر روشنفکر نمایانی بودند که سعی کردند با مدرنیزه کردن مذهب و دین چهره ی زشت آن ها را برای مردم زیبا جا بزنند . دین را رنگ و لعاب نمایند و ماتیک و سرخاب بزنند و چهره ی بدوی و خشونت بار آن را از انظار پنهان کنند . به واقع هر چه بدبختی داریم از دست همین روشنفکر نمایان دین زده است که خیانت آن ها قابل مقایسه با هیچ کس حتی آخوندهایی مثل خمینی و مطهری نیست . بدرود
http://khorafeh.blogfa.com/                   

۳۲ - م.م     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۲۰:۵۸
مرحوم بازرگان مرد بزرگ بودی . او سعی داشت مصدق دیگری باشد البته مصدق پایگاه فکری ناسیونالیستی داشت اما بازرگان روحانی بود در لباس کت و شلوار . اما آنچه مهم است این است که او در کل انسان پاک زیستی بود و گرفتار مظاهر دنیا نبود . برای همین خیلی راحت سالها خانه نشین شد و دم فرو بست . امیدوارم با توفیقی که شما در ایجاد این بحث یافته اید منجر به بازشدن گوشه های پنهان زندگی این پنج مرد با کرامت گردد . فردا علم نفاق طی خواهم کرد با موی سپید قصد می خواهم کرد پیمانه عمر من به هفتاد رسید این دم نکنم نشاط کی خواهم کرد
                  

۳۱ - دانشجو     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۹:۵۵
آقای کاظم پور یادتون نره دکتر علی شریعتی هم شهید بود !!! خیلی از دوستان همانند شما این مسئله را فراموش می کنند این چه معنی میده ؟! بانوی ایرانی گرامی مطلبت خیلی خوبه اما شهید چمران متفکر نبود من با محسن نصرتی هم عقیده هستم
                  

۳۰ - کاظم پور     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۹:۴۱
زنده باد شهیدان خدایی—سلحشوران دشت مصطفایی یاد شهید مطفی چمران گرامی باد
                  

۲۹ - پرستو     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۹:۳۲
این کار شما خیلی خوب بود که آمار گوگل رو زیر اسامی نوشتین این خودش نوعی بها دادن به دموکراسی و مردمسالاریه چرا که تعداد یافته های گوگل به معنای تعداد بحث بیشتره . بسیاری اصلا نامی ازشون نیست اما ادعاشون همین پنج نفر رو هم پشت سر میزاره . در ضمن طبقه بندی بر اساس یافته های گوگل هم کار درستی بود . باید به این فضای مجازی احترام گذاشت و کار شما در نوع خودش بی نظیره [قلب] [ماچ]
                  

۲۸ - سیمین شاه کرمی  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۹:۰
تمام نظراتو خوندم به نظر من هر کسی از زاویه دید خودش یه نظری داده. من چون بیوگرافی این افراد رو دقیقا خوندم و میدونم هر کدوم چه فعالیتهایی داشتن. شاید خیلی ها به این مسئله توجه نکنن اما در نوشته ها سخنرانیها و افکار بازرگان.شریعتی.چمران.سروش رد پای اندیشه های غربی دیده میشود حتی آنجا که شریعتی علی علی میکند یا چمران داعیه انقلابی بودن دارد و یا در سخنرانی های اوایل انقلاب بازرگان و یا این آخریها سروش و این نشاندهنده آن است که تحصیل در فرانسه - امریکا و انگلیس بر اندیشه های آنان بی تاثیر نبوده و بر بزرگترین حس هر انسان آزاده که میهن پرستی است خلل وارد کرده در مقایسه با اینان تنها کافی است نگاهی به نظریه قاره کهن ارد بزرگ بیندازید با آرزوی سلامتی برای استاد و همه میهن پرستان واقعی
                  

۲۷ - سمیر محمودی  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۸:۴۷
عزیزم چطور به فکرت رسید اینا رو با هم مقایسه کنی گروه خونیشون به هم نمی خوره
                  

۲۶ - کیوان  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۸:۴۵
سلام.ایکاش این پنج نفر را با هم مقایسه نمی کردید و مثلا هر کدام از آنها و تفکرات شان را در یک پست و با توضیح و تحلیل بیشتری درج می کردید تا خوانندگان بدون آنکه احساس کنند شخصیت مورد علاقه شان زیر سوال رفته است با دیدگاه های دیگران هم آشنا شوند و خود قضاوت کنند.موفق باشید
                  

۲۵ - ایرانی     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۸:۳۰
سلام ارد بزرگ را کامل معرفی کنید من تو گوگل سرچ کردم اما زندگینامه و فعالیتهای اجتماعی حال حاضر ایشان رو نمی دونم [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل]
                  

۲۴ - خادوی     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۴۷
اگر خوب به تحولات جاری کشور ، میزان فروش کتابها و همچنین تعداد وبلاگها و سایتهای ملیگرا دقت کنیم متوجه می شویم که دیگر جایی برای اندیشه ها و کتابهای شریعتی و سروش باقی نمی ماند . تصور من بر این است که آنهایی از متفکرینی همانند اینان حمایت می کنند چشمان خود را به واقعیات روز بسته اند و آنچه در حال رخ دادن است را نمی بینند من به عنوان یک استاد دانشگاه همواره شاهد رشد تمایلات میهن پرستانه هستم ایستادگی در مقابل این موج می تواند عاملی باشد برای رشد فزآینده تمایلات قومی و نژادی … حال عده ایی دور مانده از جامعه جوان امروزی ایران در افکار ۳۰ سال پیش در حال دست و پا زدن هستند که این در نهایت بسیار خطرناک است .
                  

۲۳ - بهروز ع  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۵:۵۶
شریعتی از درون مذهب متین شعله های آتش را بیرون کشید هنوز صدای فاطمه ، فاطمه است یا مدح ابوذر و یا سخنانش در مورد علی در گوشم است . کاش بود و ثمره افکارش را خوب می دید .
                  

۲۲ - نادره از …….     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۴:۱۸
نظریه قاره کهن و کهکشان اندیشه ارد بزرگ رو خوندم به نظرم کاملا؛ وطن پرستانه بود اما جالب اینجا بو د که نمی دونستم جزء اندیشمندان معاصره و اینقدر محبوبیت داره [قلب]
                  

۲۱- علی صبایی  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۴:۱۵
این رتبه بندی گوگل جالبه نظر خاصی ندارم
                  

۲۰ - علی رستمی  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۱:۳۴
خدا رحمت کنه مرحوم بازرگان رو اما بازرگان هم بیشتر یک سیاستمدار بود تا یه متفکر . البته اون می تونست متفکر هم باشه اما درگیر شدن در کارهای مستقیم سیاسی جایی برای رشد در عالم اندیشه برای او باقی نذاشت و در نهایت تسلیم افکار دیگران شد ! روانش شاد
                  

۱۹- محمد میلانی  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۱:۱۳
سلام علیکم بانوی گرامی من الان این برام این علامت بزرگ سئوال بزرگ هست که چطور چمران با کسانی در یک جا چیدمان شده که اصلا در اون جا صاحب اثری نیست من با نظر آقای محسن نصرتی کاملا موافقم [گل]
                  

۱۸- آیلار     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۰:۹
سلام اگه ممکنه بیوگرافی ارد بزرگ رو تو وبلاگ بزارین الان کجاست زنده است بچه کجاست نظراتش !!اگه میشه
                  

۱۷-آزیتا  - ایمیل     جمعه، ۲۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱:۴۱
سلام وبلاگت خیلی پر محتواست همه چیزتوش گذاشتی از مطالب عاشقانه تا نظرسنجی سیاسی من شریعتی رو میشناسم از روی نوشته هاش از ۲تاآخری که خوشم نیومد چون ریش دارن [خنده] [خنده] [خنده] [خنده] [خنده] [خنده] [خنده] [خنده]
                  

۱۶- اکرم ۱۸ ساله از کرج  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۴۳
اندیشه های سروش و چمران و شریعتی و بازرگان اگر هم کارایی داشت برای زمان خودشان بود نسل جوان ما با نیروی تازه فکر تازه میخواهد وقتی من که یک دختر ۱۸ ساله هستم نمی تئنم باهاشون ارتباط برقرار کنم پس به درد من نمی خوره جدیدا” با تفکرات ارد آشنا شدم و با مطالعه در نظریات او به اصل افتخار کردن به هویت ایرانی خودم پی بردم مخصوصا” نظریه قاره کهن ضمنا” خیلی تمایل دارم آثار مکتوب ایشان را بشناسم اگر میتونین کمکم کنین [گل]
                  

۱۵- کاشان شهر عشق     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۳۴
اگر به این جمله [ اگر تنهاترین تنها شوم باز هم خدا هست ] توجه کنیم متوجه میشیم که شریعتی یک اندیشه پویاست برای نسشل انقلابی امروز
                  

۱۴- زهرا  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۲۱
بانوی ایرانی سلام جالب و تفکربرانگیزه اما اگر نگاهی به وضعیت فعلی بندازی میبینی که اون چند نفر دیگه برای مردم مهره سوخته شدن من از اینکه اسم استاد رو تو اسامی دیدم شاد شدم روزگاری نه چندان دور در محضر ایشان بودم استاد عزیزم ارد بزرگ هر جا هستی سلامت باشی و پایدار دوستدارتان زهرا شمسایی [گل] [قلب]
                  

۱۳- سعید از لرستان     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۳
باور میکنین اصلا” اسم ارد بزرگ رو نشنیده بودم اما از دیشب تو نت در موردش تحقیق کردم بعدا” میام جوابمو میزارم
                  

۱۲- علی سروش  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۷:۰
این که سوال کردن نداره معلومه که کی رای میاره دکتر سروش همیشه بهترینه [قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب]
                  

۱۱- نصرتی  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۴۴
فقط میدونم که اصلا جای شهید مصطفی چمران در بین این متفکرین نیست آخه اگر اون بزرگوار به مباحث نظری اعتقاد داشت که تفنگ بدست نمی گرفت باید به این مسئله جامع تر نگاه بشه در مقدمه شما هم یادی از چمران نشده و این نشون میده با من هم نظر هستید این مسئله چیزی از ارشهای شهید چمران کم نمی کنه اردتمند محسن نصرتی [گل] [گل] [گل]
                  

۱۰- سروش را حذف کنید  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۴۰
این سروش همونه که الان داره تو خارج تدریس میکنه؟ این بابا که کلا” غرب زده است - وطن پرستارو بزار تو لیستت نه این آقای دکتر رو - امیر از اصفهان [سبز]
                  

۹- ققنوس     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۱۷
جمع ضدین محال است.
http://qoqnus.parsiblog.com                   

۸- نقطه  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۲
هرگاه تونسیم بین مذهب و ملیت تعادل برقرار کنیم رشد کردیم و هرگاه خواسیم یکی رو بردیگری ارجحیت بدیم در جا زدیم. این رو نه برای نقد حرفت میگم میدونم که میدونی افذاد زیاد دیگری در این مجال موثر بودن و قطعا به دلیل کوتاهی متن اسمشون رو نیاوردی. آیت الله مطهری رو هم فکر نکنم بشه نادیده گرفت!
http://www.shenashir.blogfa.com/                   

۷- پسر ایرونی از سوئد  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۰
فکر نمی کنم جمع این افراد اصولا” کار درستی باشه چون هر کدوم راه و دیدگاه متفاوتی دارناما خوب من از قدیم شریعتی رو بیشتر میشناسم [گل]
                  

۶- نسل سوخته از تهران     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۵:۴۵
چرا اسم افرادی مثل بهشتی رو ننوشتی [عینک]
                  

۵- گلبهار  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۵:۳۰
سلام دوست عزیز .خوشحالم که دعوتم کردی تو نظر سنجی وبلاگت شرکت کنم به نظر من اندیشه های هر ۵ نفری که نام بردید قابل تفکره اما مسئله مهم اینجاست که همونجور که همه چیز در دنیای پیشرفته امروز up date میشه نسل جدید و پویای ما هم به اندیسشه و تفکر نو که بتونن باهاش همزاد پنداری کنن نیاز دارن من با تمام احترامی که به تفکرات دیگران میگذارم اما سخنان و عقاید ارد بزرگ رو چراغ راه میدونم خصوصا” آنجا که گفته پیش از آنکه ناراستی ها ، در درون ما دره ایی مهیب پدید آورند به راستی ها باندیشیم واین وسعت اندیشه را میرساند موفق باشید
                  

۴- حسین تابش  - ایمیل     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۵:۱۱
دوست عزیز من به بیوگرافی دکتر سروش معترضم چرا ایشون رو تئورسین دوم خرداد معرفی کردید من خودم به عنوان یکی از فعالین این جنبش به نظریات حجاریان بیشتر اعتقاد دارم تا این آقا خواهش می کنم این قسمت را اصلاح فرمایید .
                  

۳-     پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۱:۲۷
سلام دوست عزیز سایت بسیار قشنگ،جذاب وپرمحتوایی دارید.ما نیز فرومی علمی ، تخصصی و عمومی، با نام انجمن پارسیان را برای تمام ایرانیان عزیز راه اندازی کردیم. خوشحال می شویم به جمع دوستانه ما بپیوندید . می توانید از مدیر کل سایت، مدیریت انجمنی را درخواست کنید. مایه مباهات است دوستان و مدیران لایقی مانند شما در جمع ما باشند. منتظر حضور سبز شما هستم. موفق باشید. http://parsianforum.com
                  

۲- نگین آدمیت     چهارشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۸۷ - ۲۳:۴۲
سلام بانوی ایرانی به نظر من شما اصل جریان رو در مقدمه خودتون بیان کردین . واقع امر اینکه امروز دیگر افکار جریاناتی شبیه موج بازرگان و یا شریعتی سالهاست گذشته ، نسل امروز دیگر بدنبال مظاهر صرف مذهبی نیست . جوانان مدتهاست نگران از دست دادن هویت ملی خودشون هستند من خودم یکی از عاشقان اندیشه ها و سخنان ارد بزرگم . به نظر من دید ایشون کاملا واقعگرایانه است او آسمان و ریسمان را به بهره نمی گیرد تا شورش و هیجان ایجاد کند ، نگاه ارد شبیه نگاه فردوسی ست . من وقتی جملات و نظریات ارد بزرگ را می خوانم حس می کنم فرهنگ ملی و تاریخی ما دوباره در حال تجدید حیات است و این خیلی خوبه . بازم اگر چیزی به ذهنم رسید میام و می گم
http://zameneahoo85.blogfa.com/                   

۱- شمع سحر     چهارشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۸۷ - ۲۲:۴۴
ممنون که اومدی. وبلاگتون پر محتواست. [گل]
http://bahareomr-2.blogfa.com

 

 

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

به همت استاد ايراني دانشگاه «لوبك» آلمان
 
عمل جراحي تعويض عروق و دريچه قلب به روش آندوسكوپي با كمك ربات و بدون بازكردن كامل قفسه سينه صبح امروز چهارشنبه توسط يك استاد ايراني جراحي قلب دانشگاه لوبك آلمان در بيمارستان ايرانشهر تهران انجام شد.

به گزارش ايسنا، دكتر مهرداد محمودي، استاد جراحي قلب و پژوهشگر دانشگاه لوبك آلمان در اين باره گفت: در حال حاضر عمل‌هاي آندوسكوپي جراحي قلب در ايران آغاز شده و استفاده از اين روش براي تعويض دريچه‌هاي قلب نيز امكان‌پذير است.

وي با بيان اين كه بسياري از بيماران قلبي به بيماري‌هاي عروقي مبتلا هستند، استفاده از اين روش جراحي براي عمل‌هاي قلب و عروق را به نفع بيماران دانست و گفت: انجام عمل آندوسكوپي براي بيماران عروقي از طريق سيستم‌هاي دوبعدي معمول امكان‌پذير نيست. با استفاده از روش‌ها و دستگاه‌هاي جديد تصوير سه بعدي ايجاد شده و به وسيله ربات هدايت مي‌شود؛ به اين ترتيب جراح مي‌تواند عمل‌هاي كرنري را با ظرافت بيشتري به سرانجام برساند.

به گفته دكتر محمودي، استفاده از "استنت" در بيماري‌هاي عروقي قلب، راه حلي درازمدت نيست و تحقيقات نشان مي‌دهد در صورتي كه بعد از استنت‌گذاري حتي پس از گذشت يك سال، قرص‌هاي ضد انعقاد خون بيمار قطع شود، حدود 20 تا 40 درصد خطر سكته قلبي وجود دارد؛ بنابراين در اين روش بيمار محكوم است كه يك عمر از داروهاي ضد انعقادي استفاده كند. اين در حالي است كه هر عدد از اين قرص‌ها حدود سه هزار تومان هزينه دارد.

وي با اشاره به جراحي‌هاي باز بيماري‌هاي قلب و عروق گفت: در اين جراحي‌ها، باز شدن قفسه سينه بار رواني زيادي را براي بيمار به همراه دارد و كيفيت وضعيت عمومي بيمار بعد از عمل و بهبود و ترميم زخم‌ها از ديگر مشكلات بيماران بعد از جراحي‌هاي باز قفسه سينه است.

دكتر محمودي گفت: هيچ عملي جاي پيوندهاي شرياني را براي بيماران قلبي – عروقي نمي‌گيرد. استفاده از پيوندهاي شرياني طول عمر بيشتري را براي بيمار به دنبال دارد. هر چند كه پيوندهاي وريدي نيز طول تقريبا 12 سال را به همراه دارند.

دكتر محمودي گفت: بايد سطح دانش بيماران نسبت به اقداماتي كه مي‌توان براي آنها انجام داد، افزايش يابد. به اين ترتيب با بالا رفتن توقع بيماران، رقابت در جراحان براي فراگيري و استفاده از تكنيك‌هاي نوين جراحي نيز ايجاد مي‌شود همانطور كه دانش بيماران اروپايي نسبت به اعمالي كه مي‌توان در مورد آنها انجام داد، بسيار بالاست.

وي با بيان اين كه دستگاه آندوسكوپي‌اي كه براي جراحي‌هاي عروق به كار گرفته مي شود از نظر ظاهر با ديگر دستگاه‌هاي آندوسكوپي تفاوتي ندارد، افزود: اين دستگاه تنها تصوير سه بعدي ايجاد مي‌كند كه اين تصوير براي جراح از هر چيز ديگر مهم‌تر است. ويژگي ديگر اين دستگاه ايجاد فيلم‌هاي آنژيوگرافي و سيتي آنژيوگرافي است كه اين امكان را فراهم مي‌كند تا اگر حين جراحي مشكلي به وجود آمد، جراح بتواند دوباره فيلم را نگاه كرده و اقدامات لازم را انجام دهد.

دكتر محمودي گفت: در سراسر دنيا سعي بر اين است كه تا حدي كه امكان دارد بيماري‌هاي عروقي به وسيله باي‌پس‌هاي شرياني انجام شود و در جايي كه اين امكان وجود ندارد از استنت استفاده شود.

وي با اشاره به مهم بودن ويژگي‌هاي باليني بيمار براي انتخاب روش جراحي گفت: در بيماران مسن كه توانايي عمل‌هاي جراحي را ندارند استفاده از استنت مناسب‌تر است؛ اما در بيماران جوان تاكيد بر آن است كه بدون باز كردن كامل قفسه سينه از كيفيت زندگي بهتري برخوردار شود.

دكتر محمودي با بيان اين كه در حال حاضر جراحي‌هاي آندوسكوپي قلب و عروق در پنج مركز دنيا در حال انجام است، افزود: از اين تكنيك سه بعدي براي اعمال جراحي مغز نيز استفاده مي‌شود. كار كردن با دستگاه آندوسكوپ دوره مخصوص به خود را دارد و در اين عمل چشم و دست بايد با يكديگر هماهنگ باشند.

وي با بيان اين كه جراحي عروق قلب به روش آندوسكوپ از 12 سال پيش آغاز شده با اشاره به تاريخچه استفاده از ربات در جراحي‌ها گفت: صنايع نظامي آمريكا به منظور انجام جراحي از راه دور در زمان جنگ از ربات‌ها استفاده كردند. اين ربات‌ها (ربات داوينچي) بسيار گران است و ما فعلا توانايي وارد كردن آن به كشور را نداريم.

دكتر محمودي با بيان اين كه از شهريورماه گروهي از متخصصان آلماني براي آموزش اين تكنيك جديد به ايران مي‌آيند، اعلام آمادگي كرد كه در اين زمينه به متخصصان علاقه‌مند كشور نيز آموزش‌هاي لازم را ارايه دهد.

دكترمحمودي در پايان با تاكيد بر دانش و آگاهي بالاي ايراني‌ها افزود: افراد جامعه بايد به خود اعتقاد داشته و اگر شغلي دارند خود را وابسته به آن شغل و سازمان بدانند. ايران از نظر دانش و آگاهي از توانايي بالايي برخوردار است اما انجام كار گروهي در ايران نهادينه نشده است.

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

 
بنيانگذار و مدير اجرايي ايراني شرکت NextBio به منظور استفاده از نرم افزار نوآورانه NextBio در عرصه پايگاههاي اطلاعاتي علمي با شرکت داروسازي "جانسون و جانسون" يک توافقنامه همکاري را به امضا رساند.
به گزارش خبرگزاري مهر ، سعيد اختري بنيانگذار و مدير اجرايي شرکت NextBio در اين خصوص اظهار داشت: "اين توافقنامه نقطه اوجي براي نرم افزار NextBio به شمار مي رود."

وي افزود: "NextBio يک موتور جستجو است که به محققان و متخصصان باليني اين امکان را مي دهد که وارد دنياي اطلاعات علمي شوند و با انجام کشفيات جديد، ارتباطات جديد مهمي را پيدا کنند و در عرصه اطلاعات علمي به قدرتي دست يابند که تاکنون از آن برخوردار نبودند."

بر پايه اين توافقنامه از اين پس محققان و متخصصان شرکت داروسازي Johnson & Johnson Pharmaceutical R&D مي توانند از اين موتور جستجوي نوآورانه براي انجام تحقيقات علمي خود استفاده کنند.

NextBio يک نرم افزار موتور جستجوي اطلاعات علمي وب - پايه است که ورود، جستجو و دسترسي به جديدترين اطلاعات علمي دنيا را عرضه مي کند و به محققان اين امکان را مي دهد که هرچه بيشتر در عرصه هاي پژوهشي بايکديگر در تعامل قرار گيرند.

در اين خصوص سعيد اختري اظهار داشت: "جستجوگر فعل و انفعالي ما تنها با وارد کردن چند کليد واژه به آساني به سئوالات مربوط به ژنها، بيماريها، نتايج تحقيقات، روشهاي درماني و نشانگرهاي زيستي پاسخ مي دهد."

سازنده ايراني اين نرم افزار جستجوگر افزود: "ما با اين جستجوگر به کاربران خود حجم وسيعي از اطلاعات پايه را در مقولات ژنوميک و ديگر فرايندهاي بيولوژيکي و نتايج بررسيهاي شيميايي و باليني عرضه مي کنيم.  اين اطلاعات و دانشهاي پايه روي سکوهاي مختلف، انواع داده ها، دامنه هاي تحقيقاتي و ارگانيسمها مدل گسترده شده اند."

سعيد اختري بيش از 20 سال است که در عرصه توسعه و تجاري سازي محصولات نرم افزاري ويژه تجزيه، تجسم سازي و مديريت اطلاعات بيولوژيکي فعاليت مي کند.

وي علاوه بر رياست شرکت NextBio رئيس و مدير اجرايي شرکت "سيليکون ژنتيکس" نيز بوده است. اين تيم به ارائه کاربردي ترين نرم افزارهايي مي پردازد که اطلاعات ژنوميک و ژنوتيپ DNA انسان را تجزيه و تصويرسازي مي کنند.

اين نرم افزارها را هزاران محقق در بيش از 600 شرکت داروسازي پيشگام، موسسات داروسازي و سازمانهاي بزرگ تحقيقاتي در سراسر دنيا مورد استفاده قرار مي دهند.

سيليکون ژنتيک را شرکت Agilent Technologies در سال 2004 خريداري کرد.

سعيد اختري تاکنون مديريت اجرايي چندين شرکت توليدکننده نرم افزارهاي جستجوگر علمي را عهده دار بوده است که از آن جمله مي توان به WinNonlin ، GeneWorld ، MacVector و PCGene اشاره کرد.
 
 
+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

دنياي امدادگري متحول مي شود
ساخت روبات پرستار توسط يك محقق ايراني
 
استاديار ايراني دانشگاه ساسکاچيوان کانادا با ساخت يك روبات جديد، تحولي نوين در روباتهاي امدادگر ايجاد کرده است. روبات او به زودي براي فعاليت كاربردي، وارد بيمارستانها شده و به ارايه دقيقترين کمکهاي امدادي و نيز، كار در معادن و مزارع کشاورزي خواهد پرداخت.

دکتر رضا فتوحي سازنده اين روبات توضيح داد كه بخش پايه اين سيستم هوشمند،يك روبات صنعتي است که مي توان از بازار نيز آن را تهيه کرد و کار شاخصي که من انجام داده ام کنترل و برنامه ريزي دقيق آن بوده است.

وي افزود : با اضافه کردن برخي الحاقات و استفاده از يک سري الگوريتمها، اكنون روبات امدادگري طراحي کرده ام که کاراييهاي گوناگوني دارد.

وي خاطرنشان كرد كه در راه دستيابي به اين فناوري نوين، از کمک دولت کانادا بهره گرفته است.

فتوحي با اشاره به اينکه 30 درصد از بودجه کانادا بر روي مراقبتهاي پزشکي معطوف است، گفت : دولت کانادا با حمايت از چنين طرحهايي به دنبال کاهش هزينه هاي مربوط به بخش مراقبتهاي پزشکي است.

استاديار ايراني دانشگاه ساسکاچيوان افزود : روبات جديد براي معادن و بخش کشاورزي نيز بسيار مورد توجه است و از آن حتي مي توان در معادن اورانيوم و الماس نيز استفاده کرد.

وي تصريح كرد: در کل مي توان گفت امکان استفاده از اين روبات در نواحي که نيروهاي انساني ممکن است در معرض خطر باشند قابل توجه است.

دکتر فتوحي گفت : اولين گام من در کنترل اين روبات استفاده از آن در مراقبتهاي پزشکي بوده است که با برنامه ريزيهاي خاص خود صورت مي گيرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، اين محقق ايراني اكنون مي تواند از آزمايشگاه خود و با استفاده از يک لپ تاپ، موقعيت روبات را شناسايي کرده و در صورت نياز آن را کنترل کند. همچنين به لطف قرار داشتن دوربيني در اين روبات، کنترل کننده مي تواند پي به وجود موانع مختلف در مسير روبات ببرد.

اين محقق ايراني افزود : بايد چند سال ديگر نيز روي اين روبات و افزودن الحاقات ديگر به آن وقت صرف کرد. در اين پروژه دانشجويان ايراني در کنار دانشجويان بين المللي به من کمک مي کنند و اميدواريم که آن را تا دو سال آينده براي ورود به بيمارستانها آماده کنيم.

دکتر فتوحي گفت : در مراحل بعدي روي استفاده از آن در اراضي کشاورزي و همچنين معادن که نياز به الگوريتمهاي پيچيده تر دارد متمرکز خواهم شد.

اين روبات که فعلا PowerBot نام دارد هنوز هم مورد بررسي فتوحي و تيم تحقيقاتي اش قرار دارد تا با افزايش کارايي بازوي روباتيک آن، راندمان مصرف انرژي آن نيز بهبود يابد.

وي که هم اينک در دپارتمان مهندسي دانشگاه ساسکاچيوان کانادا فعاليت دارد،‌ ابراز اميدواري کرد که با دريافت کمکهاي مالي بيشتر از سوي دولت کانادا گامهاي جديدتري در اين عرصه از فناوريهاي نوين بردارد.

دکتر رضا فتوحي نزديک به 18 سال است که در کانادا اقامت دارد. وي مدرک کارشناسي و کارشناسي ارشد خود را در رشته مهندسي مکانيک از دانشگاه علم و صنعت تهران گرفته و پس از سفر به کانادا مجددا مدرک کارشناسي ارشد و دکتري خود را در همين رشته اخذ کرده و هم اکنون 9 سال است که به عنوان استاد دانشگاه مشغول به فعاليت است.

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

 
 
شيوه هاي آموزش زبان که مناسب کودکان است در آموزش روبات‌ها استفاده مي شود تا زمينه تکامل آنها در يادگيري و درک مفاهيم به وجود آيد.

محققين در حال ساخت دو روبات هستند که قابليت رد و بدل کردن اطلاعات را دارند. اين رويداد آخرين ابتکاريست که شيوه هاي آموزش بشر را در سيستمهاي روباتيک اعمال مي کند. در اين پروژه به صورت خاص بر روي يادگيري معاني کلمات تمرکز مي شود.

توني بلپيم يکي از محققان اين پروژه گفت: روبات‌ها هنوز قادر به درک مفاهيم نيستند اما تنها استفاده از فنون رياضي و آمار در ايجاد پاسخ در آنها موثر بوده است. براي مثال موتورهاي جستجو بدون هيچ درکي از مفهوم موضوع مورد جستجو، تنها لغات موجود درصفحات وب را با لغات جستجو شده انطباق مي دهند که اين روش به صورت شگفت انگيري در يافتن صفحات مناسب، کارآمد است.

اولين سري اين روبات‌ها با گردنهايي بلند و با سري که در آن ميکروفن، بلندگو و دو دوربين به عنوان چشم کار گذاشته شده طراحي شده اند تا بتوانند اشارات و حرکات انسان را به خوبي ديده و مفهوم آنها را درک کنند.

بر اساس گزارش The Engineer، محققين اميدوارند بتوانند از دانش و شيوه روانشناسان براي آموزش زبان به کودکان در جهت آموزش به روبات‌ها استفاده کنند. براي تسريع در آموزش آنها تصميم دارند که چند روبات را همزمان آموزش داده و سپس آنها را در کنار يکديگر قرار دهند تا بدون حمايت و دخالت انسانها آنچه آموخته اند را به يکديگر آموزش دهند. روبات‌ها از طريق ارتباط اينترنتي با يکديگر تبادل اطلاعات خواهند کرد. 

هدف اصلي يادگيري مفاهيم، اسامي، معني کلمات و ارتباط اين معاني با يکديگر است و روباتها بعد از آموزش توسط يک بازي ساده آزموده خواهند شد.

مهر

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

 
 
مهندسان روباتيک دانشگاه بريستول، اولين روبات جهان را که توانايي تقليد از حرکات و احساسات چهره انسان را دارد، توليد کردند.

محققان به منظور افزايش ميزان شباهت ميان روباتها و انسانها، سري روباتيک را طراحي و توليد کرده اند که توانايي تقليد خصوصيات چهره انسان را داشته و مانند انسانها با استفاده از اين خصوصيات قادر به برقراي ارتباط خواهد بود.

به گفته مهندسان روباتيک دانشگاه بريستول، اين سر روباتيک که جولز ناميده مي شود، قادر است حرکات صورت و لب را مشابه انسانها تقليد کند.

اين روبات داراي پوستي قابل انعطاف بوده که 34 موتور کوچک وظيفه حرکت دادن آن را به عهده دارند. براي ايجاد توانايي تقليد روبات از انسان، حرکات صورت انسان توسط دوربيني تصوير برداري شده و سپس اطلاعات آن به موتورهاي کوچکي که در پوست جولز قرار دارند وارد شده است.

پس از آن محققان با استفاده از نرم افزاري خاص، تصاوير را به صورت فرمانهاي الکترونيکي در موتورها آزاد کرده و موفق به ايجاد حرکات طبيعي صورت انسان در روبات شدند. روبات جولز همچنين توانايي تقليد از گريه و خنده انسان را نيز دارد.

به گفته متخصصان جولز اولين روباتي است که خصوصيات چهره انساني را به خود اختصاص داده و قادر به شبيه سازي آنهاست. به دليل اينکه ارتباطات انساني به ميزان زيادي به بيان احساسات از طريق حرکات صورت وابسته است، روباتهايي که بتوانند چنين خصوصياتي را شبيه سازي کنند از کاربرد بيشتري برخوردار خواهند بود.

بر اساس گزارش بي بي سي، مهندسان سازنده اين روبات، بر اين باورند که روباتهايي که توانايي تقليد از خصوصيات انسان را دارند، در آينده و در بسياري از زمينه ها از جمله خدمات درماني مانند پرستاري کاربرد فراواني خواهند داشت.

مهر

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

 
شرکت TALON که در زمينه توليد انواع روبات‌ها فعاليت دارد طي هشت سال اخير بالغ بر دو هزار روبات چند منظوره را با هدف استفاده نظامي توليد کرده است.

استفاده از روبات‌هاي زميني و دريايي بدون سرنشين طي دهه هاي اخير در زمينه هاي مختلف نظامي به منظور افزايش ايمني انسانها با گسترش چشمگيري روبرو شده است.

جديدترين نمونه هاي روبات‌هاي نظامي توسط شرکت TALON توليد شده است که روباتي متحرک بوده و "Dragon Runner " نام گرفته است. اين روبات بسيار سبک و قابل حمل بوده و توانايي تغيير سريع از وضعيت اکتشافي به وضعيت خنثي کنندگي انواع بمب ها را خواهد داشت.

در عين حال اين روبات توانايي بالا رفتن از موانعي مانند پله، حرکت بر روي لوله ها و باز و بسته کردن درها را داشته که اين توانايي استفاده از Dragon Runner را در محيطهاي شهري در کنار محيطهاي خشن و دور افتاده ممکن خواهد کرد.

وزن قابل حمل توسط Dragon Runner ده کيلوگرم بوده و اين روبات مي تواند با استفاده از بازوي پيچيده و مچ قوي خود بسته هاي مورد نياز حاوي لوازم ضروري سربازان را به آنها منتقل کند.

بر اساس گزارش گيزمگ، دوربين‌هاي حساس و حسگرهاي صوتي مجهز به حالتهاي مکانيکي و ديجيتالي در اين روبات توانايي اعلام هشدارهاي ناگهاني را داشته و انعطاف پذيري آنها را نسبت به محيط افزايش مي دهد.

شرکت TALON از زمان توليد اوليه اين روبات‌ها در سال 2000 ميلادي تاکنون بالغ بر دو هزار نوع از آنها را توليد کرده است که در زمينه هاي مختلف نظامي مورد استفاده قرار گرفته اند.

مه

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

در دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد
روبات انسان‌نما
روبات انسان نماي سورنا با 160 سانتيمترارتفاع و 60 کيلو گرم وزن در دانشکده مهندسي مکانيک دانشکده فني دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد.

 به گزارش واحد مرکزي خبر، عقيل يوسفي کما، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران ،ربات هاي انسان نما را نمادي از پيشرفت هرکشور در ساخت ربات اعلام کرد و گفت:آزمايشگاه وسايل نقليه پيشرفته دانشکده مکانيک براساس سفارشي که 4 ماه پيش از انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن دريافت کرد، مراحل ساخت ربات انسان نماي پيشرفته اي را در مدت 2 سال برنامه ريزي کرد.

رئيس مرکز وسايل نقليه پيشرفته دانشکده مکانيک افزود: در مرحله نخست ربات کنوني با قابليت حرکت هوشمند بر روي خطوط به کمک پرتوي فرو سرخ و کنترل از راه دور، گفتن جملات پيش بيني شده و حرکت دست و سر ، ساخته شد .

وي اضافه کرد :همچنين براساس برنامه و با جذب بودجه لازم تا يک سال آينده اين ربات قادر به بالا رفتن از پله و گام برداشتن خواهد بود و در پايان دو سال شنوايي و بينايي نيز به ربات اضافه مي شود.

يوسفي کما اهميت و دشواري اين طرح در مقايسه با ربات هاي کوچک را استفاده از موتورها و سروهاي ويژه (servo) و همچنين پايداري ربات ذکر کرد و گفت:‌ مرحله بعدي کار اضافه کردن توانايي نشست و برخاست و حرکت پيشرفته شبيه به انسان خواهد بود.

وي افزود: قرار است سورنا در همايشي که 24 آذر به همت انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن کشور برگزار شود خود را معرفي کند.

حميد طاهباز توکلي، نيزهدف از پشتيباني انجمن از اين طرح را استفاده از توانمندي و خلاقيت جوانان و نخبگان کشورمان و نيز توسعه بخش هاي تحقيق و توسعه 67000 واحد صنعتي سراسر ذکر کرد

دبير انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن کشور افزود: با تکميل شدن اين طرح در سال 1390، پيش بيني مي شود اين ربات بتواند مديريت همايش را به عهده بگيرد.

سورنا نام يک سردار ايراني بوده است که با سپاهيان کراسوس رومي جنگيده است.

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg

 

 
 گسترش تکنولوژي روباتيک و افزايش قابليت هاي نامحدود روباتها عاملي است که موجب شادي و در عين حال نگراني گروه هاي مختلفي از دانشمندان و محققان جهان شده است.

افزايش توانايي هاي علمي و دستيابي به محدوده هايي که در گذشته دستيابي به آنها براي انسان ممکن نبوده، به همان اندازه اي محققان را اميدوار کرده که ترس از گسترش روابط احساسي ميان انسان و روبات موجب نگراني آنها شده است.

دهه اي که در پيش روي بشر قرار دارد، دوره اي خواهد بود که انسان به صورتي فزاينده بر نيروهاي روباتيک تکيه خواهد کرد و بدون توجه به امکان تاثيرات جانبي استفاده گسترده از اين نيروها، روباتها را در هر زمينه اي مورد استفاده قرار خواهد داد.

با در نظر گرفتن فوايد زيادي که روباتها مي توانند براي بشر داشته باشند، محققان بر اين باورند که استفاده نامحدود از آنها مي تواند براي بشر اثرات ناخواسته اجتماعي را به همراه داشته باشد.

به گفته "آنتونيو لوپز پليز" استاد روانشناسي دانشگاه ملي اسپانيا، بشر به زودي به همان شکل که به استفاده از اتومبيل و تلفن همراه وابسته شده به روباتها نيز وابستگي يافته است و طي 15 سال آينده، جهان شاهد پيوندي عظيم و نگران کننده ميان انسانها و روباتها خواهد بود. در عين حال بر اساس اين مطالعات تا سال 2020 ميزان 40 درصد از ارتشهاي دنيا اتوماتيک و روباتي خواهند شد.

ژاپن کشوري است که رهبري تکنولوژي روباتيک جهان را با داشتن 295 روبات از هر 10 هزار کارگر، به عهده دارد. با اين حال آمار مجله "اسپکتورم" نشان مي دهد که اروپا بيشترين تعداد روباتهاي جهان را به خود اختصاص داده و در ازاي هر 10 هزار کارگر، 50 تن از آنها را روباتها تشکيل مي دهند. انگلستان، آلمان، سوئد و ايتاليا داراي بيشترين تعداد روباتهاي کارگر هستند.

همچنين بر اساس پيش بيني فدراسيون بين المللي روباتيک، استفاده از روباتها سه سال آينده رشدي صعودي خواهد داشت و بيشترين استفاده از آنها در منازل و ادارات و به منظور انجام امور شخصي صورت خواهد گرفت.

پليز بر اين باور است که روباتها، به دليل فهم بالا و قابليت هاي متنوع مي توانند نقش تاثير گذارتر و بهتري را به عنوان يک دوست يا شريک براي انسانها بازي کنند و انسانها به زودي براي درد دل کردن روباتها را جايگزين حيوانات خانگي خود خواهند کرد.

گاردين در گزارش خود عنوان کرده است قدرت ارتباط احساسي با يک ماشين ناطق موضوعي است که توجه بسياري از مطالعات علمي را به خود اختصاص داده و محققان از گسترش بي حد و مرز رابطه اين دو نسل کاملا متفاوت اظهار نگراني مي کنند.

به اعتقاد پليز در جهان هستي بالغ بر ميليونها انسان تنها وجود دارد که به دلايل مختلفي قادر به برقراري ارتباط بهنجار با ديگر انسانها نخواهند بود. اين حقيقت تلخي است که موجب افزايش نگراني هاي جهاني از شکل گيري ارتباط عاطفي مستحکم ميان انسانها و روباتها شده است.

مهر

+ نوشته شده توسط زهره دریایی دوستدار حکمت و فلسفه ایران در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387 و ساعت |

http://s5.picofile.com/file/8121514568/didar_600.jpg